ewa błaszczyk

i

Autor: BŹ

Grudziądz. Przyznano nagrodę imienia ks. Pasierba! Trafi ona do aktorki Ewy Błaszczyk

2022-12-30 12:59

Po raz 25. wręczona zostanie grudziądzka nagroda imienia ks. Janusza Pasierba. W tym roku kapituła konkursowa postanowiła wyróżnić jedną osobę. To Ewa Błaszczyk.

W Refektarzu Urzędu Miejskiego ogłoszono dzisiaj nazwisko Laureata Nagrody Pasierba 2022. Tym razem to prestiżowe wyróżnienie trafi do rąk zasłużonej aktorki i pieśniarki Ewy Błaszczyk.

To nie tylko artystka, aktorka, piosenkarka, ale człowiek, który w ostatnich latach zwrócił uwagę nas wszystkich na wartość życia każdego człowieka. To doskonale wpisuje się w postać patrona tej nagrody - mówi ks. kanonik Dariusz Kunicki z kapituły konkursowej.

Tegoroczna nagroda powiązana jest z rocznicą, która łączy postać patrona nagrody, czyli ks. Pasierba z Grudziądzem.

On 70 lat temu w parafii Św. Mikołaja rozpoczynał swoją posługę duszpasterską. Pracował wówczas w szpitalu. Wspomina o tamtych czasach w jednej ze swoich książek - dodaje Wojciech Cetkowski, przewodniczący kapituły konkursowej.

Kim był ks. Janusz Pasierb?

Janusz Stanisław Pasierb był nie tylko kapłanem, lecz również poetą i historykiem sztuki. Na świat przyszedł 7 stycznia 1929 roku w Lubawie, a Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Pelplinie. W 1952 roku otrzymał święcenia kapłańskie.. Początek jego kapłańskiej drogi przypada na czas sprawowania posługi w Grudziądzu, a ściślej w tutejszym kościele pw. Mikołaja Bpa, obecnej Bazylice Mniejszej, o czym podczas dzisiejszej konferencji przypomniał prezes grudziądzkiego KIK Wojciech Cetkowski. Drugim powołaniem ks. Pasierba była praca naukowa, której poświęcił się z wielkim oddaniem. W rezultacie studiów w Polsce i zagranicą oraz uzyskania doktoratów z teologii, archeologii i historii sztuki, rozpoczął wieloletnią karierę wykładowcy akademickiego. Jeszcze podczas studiów współpracował z „Tygodnikiem Powszechnym”. W kolejnych latach publikował też w wielu innych czasopismach oraz był członkiem różnych gremiów. Tak liczne aktywności z powodzeniem łączył z posługą duszpasterską i pracą naukową oraz twórczością eseistyczną i poetycką. Odszedł 15 grudnia 1993 roku.

Nagroda Pasierba w Grudziądzu

Nagroda im. ks. prof. Janusza Pasierba przyznawana jest w Grudziądzu osobom, które w swoim życiu, działalności społecznej i twórczości reprezentują wartości chrześcijańskie i humanistyczne. Od 1996 roku wyróżniono m.in. ks. Jana Twardowskiego, Ernesta Brylla, Maję Komorowską, Krzysztofa Zanussiego, Annę Dymną czy Adama Bujaka. W ostatnich latach Nagrodę otrzymali ks. Adam Boniecki i o. Leon Knabit oraz bracia Arkadiusza i Sebastian Godzińscy.

Kiedy Ewa Błaszczyk odbierze nagrodę Pasierba w Grudziądzu?

Uroczyste wręczenie Ogólnopolskiej Nagrody im. ks. prof. Janusza Pasierba Ewie Błaszczyk odbędzie się 27 stycznia 2023 roku o godz. 19.00 w CK Teatr przy ul. Teatralnej 1. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie dostępne będą już po Nowym Roku w kasie Teatru. Uroczystość uświetni recital Laureatki Nagrody.

nagroda pasierba

i

Autor: Nadesłane / Urząd Miejski w Grudziądzu Tegorocznego laureata nagrody Pasierba ogłoszono w grudziądzkim ratuszu

Ewa Błaszczyk

To jedna z ważniejszych twarzy polskiego kina i teatru, aktorka wyjątkowa, znana zarówno z wymagającego repertuaru, jak i licznych produkcji filmowych i telewizyjnych, które na przestrzeni lat zdobyły sobie uznanie szerokiego grona widzów. To także wielka osobowość, w której talent aktorski idzie w parze z ogromnym cierpieniem i dobrem, które artystka włożyła w założone przez siebie Fundację „Akogo?” oraz klinikę „Budzik”.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl