pasierb grudziadz

i

Autor: Urząd Miejski W tym roku nagrodę Pasierba po raz pierwszy w historii przyznano dwóm laureatom

Tegoroczne nagrody ks. Pasierba zostały wręczone [ZDJĘCIA, AUDIO]

2020-12-01 9:52

Ks. Adam Boniecki i Ojciec Leon Knabit OSB otrzymali Ogólnopolską Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba. Obu w ich miejscu zamieszkania odwiedziła grudziądzka delegacja.

Pierwszy raz na korcie | ESKA XD - Fit Vlog #3

Z powodu pandemii zaplanowana w naszym mieście uroczystość wręczenia nagrody została odwołana. Ks. Adam Boniecki odebrał ją w redakcji Tygodnika Powszechnego w Krakowie, natomiast Ojciec Leon Knabit OSB w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

Ta nagroda jest dla mnie wielką radością, bo według mojej filozofii życiowej można za wyrazy uznania zadzierać nosa, być pysznym, każdy trochę próżności ma. Mogę się zwyczajnie cieszyć, że postępowanie moje, zarówno to co wypracowałem jako mnich, jak i to co robię za pozwoleniem przełożonych na zewnątrz, ma pozytywny oddźwięk – mówi Ojciec Leon Knabit OSB.

Mówi Ojciec Leon Knabit, jeden z laureatów nagrody Pasierba w Grudziądzu. Posłuchaj:

ZOBACZ TEŻ - Ratusz otworzył nową filię. Sprawdź jakie załatwimy w niej sprawy [AUDIO]

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Siedmioosobowa kapituła doceniła również innego duchownego. To ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego oraz kapłan przez wiele lat związany z Grudziądzem.

Dziękuję za przyznanie tej nagrody. To niebywałe. Ta nagroda jest bardzo bliska mojemu sercu, bo Grudziądz pozostanie zawsze, już do końca życia, taką pierwszą miłością księżowską i początkiem nowego etapu życia, który trwa do te pory. Janusz Pasierb to był dla mnie ktoś naprawdę bardzo bliski. Człowiek obdarowany talentami niebywałymi. Był księdzem, był historykiem sztuki, był poetą. Był uroczym człowiekiem, który budował wokół siebie wielką grupę przyjaciół – mówi ks. Adam Boniecki.

Mówi ks. Adam Boniecki, jeden z laureatów nagrody ks. Pasierba w Grudziądzu. Posłuchaj:

W Kapitule zasiadło siedem osób, w składzie: prezydent Maciej Glamowski, wiceprezydent Szymon Gurbin, przewodniczący Klubu Inteligencji Katolickiej w Grudziądzu Wojciech Cetkowski, ks. Kanonik Dariusz Kunicki, inicjator nagrody Marian Sołobodowski, Dyrektor Muzeum im. ks. W. Łęgi Wioletta Pacuszka oraz emerytowany, starszy kustosz Muzeum Jadwiga Drozdowska.

Ta nagroda wiąże Grudziądz z wielką, ogólnopolską kulturą i z najwybitniejszymi przedstawicielami tej kultury. Zarówno ks. Adam Boniecki jak i Ojciec Leon Knabit są postaciami wyjątkowymi. Ks. Adam Boniecki jest gwarantem tego że spuścizna Jerzego Turowicza nadal żyje. Ten wyjątkowy sposób patrzenia na wiarę i kościół, na zaangażowanie intelektu w życie duchowe spowodował, że zdecydowaliśmy się przyznać mu nagrodę. Z kolei Ojciec Leon Knabit to przedstawiciel wiary takiej bardzo pogodnej, wiary uśmiechniętej, ale jednocześnie wiary mądrej. Obie te osoby niejako mobilizują nas do tego, aby w wiarę i duchowość wpleść silne zaangażowanie intelektu – mówi wiceprezydent Szymon Gurbin.

Spotkanie laureatów z mieszkańcami zostało przeniesione na wiosnę przyszłego roku.