in vitro grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Zbiórka prowadzona będzie m.in. w biurze poselskim Tomasza Szymańskiego

Grudziądz. Będą zbierali podpisy pod obywatelską ustawą "Tak dla in vitro"

2022-11-23 11:09

Państwo ma płacić za leczenie bezpłodności. W Grudziądzu startuje zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”. O rozpoczęciu akcji lokalni działacze Platformy Obywatelskiej poinformowali na konferencji prasowej.

Chcą finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa. W Grudziądzu ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla In Vitro”.

Podpisy będziemy zbierali w biurze poselskim Tomasza Szymańskiego od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 15:30. Na pewno wyjdziemy także do mieszkańców Grudziądza. Spotkamy się z nimi m.in. na targowisku - mówi radny Paweł Napolski.

Z szacunków wynika, że z problemem niepłodności w Polsce boryka się około 15-20 procent społeczeństwa, co stanowi około 3 miliony Polaków - tak przekonywali uczestnicy spotkania z lokalnymi dziennikarzami.

W Polsce dzietność spadła w 2021 roku najbardziej do czasów II wojny światowej. Borykamy się z pewnego rodzaju chorobą cywilizacyjną. Dotyka ona coraz więcej osób - dodaje Milena Zakrzewska, mieszkanka Grudziądza.

W Grudziądzu już podjęto walkę o finansowanie In Vitro

W naszym mieście przed laty próbowano przeforsować finansowanie metody in vitro z miejskiego budżetu.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski unieważnił wówczas podjętą przez nas uchwałę dotyczącą finansowania tej metody z budżetu miasta. Wiemy, że to powinien być program ogólnopolski. Dzięki temu, że ten program funkcjonował w latach 2013-2016 w Polsce narodziło się ponad 22 tysiące dzieci - informuje Paweł Napolski.

Zgodnie z prawem, by obywatelski projekt ustawy mógł trafić do Sejmu, trzeba zebrać przynajmniej 100 tysięcy podpisów dorosłych osób.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Władysław Teofil Bartoszewski szczerze o in vitro