Fakenews

i

Autor: KMP Grudziądz, grudziadz.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/

Epidemia FAKENEWS-ów - uwaga na nieprawdziwe informacje

2020-03-15 12:30

Policja apeluje o rozsądek, odpowiedzialność i niepowielanie kłamstw. W czasie pandemii koronawirusa rozpowszechnianych jest wiele nieprawdziwych informacji.

Głównie w mediach społecznościowych, za pomocą komunikatorów jak również SMS przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb i tajnych decyzji Prezydenta oraz Rządu. Niektóre z nich wprost nawołują do paniki.

Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie. Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych - czytamy w oświadczeniu Policji

Plaga oszustów

Zanotowano również większą ilość oszustw. Naciągacze oferują sprzedaż środków mających rzekomo cudowne właściwości i zwalczające koronawirusa z Wuhan. "Leki" sprzedają w internecie lub podszywają się pod instytucje działające w obszarze farmakologii i zdrowia. O każdym takim przypadku należy poinformować Policję.

Kontakt z Policją niekoniecznie osobiście

Grudziądzka komenda w czasie trwania pandemii zaleca ograniczenie wizyt w jednostkach Policji. Do dyspozycji pozostaje kontakt telefoniczny. W przypadku zgłoszeń alarmowych numery: 112 i 997. Sprawy, które nie należą do nagłych można zgłaszać pisemnie oraz za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda". Bez zastrzeżeń działa również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.