Higiena, mycie rąk, przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i czujność to podstawa. Wsiadając do autobusów, tramwajów, łapiąc za poręcze narażamy się na bakterie. Nie wiemy kto dotykał tych miejsc przed nami. A pasażerowie bywają różni. Często pojazdami miejskiej komunikacji podróżują bezdomni. Nie tylko oni niosą zagrożenie. Zdarzają się osoby, które nie dbają o higienę albo wprost wsiadają do pojazdu w brudnych ubraniach roboczych. Teraz zagrożeń jest więcej. Do Polski dotarł wirus z Chin. Łatwo zarazić się od przeziębionych i chorych. Grudziądzkie MZK dołącza do spółek, które walczą z koronawirusem. Tramwaje i autobusy oprócz zwykłego mycia są odpowiednio dezynfekowane. Szczególna uwaga zwracana jest na miejsca, z którymi mamy kontakt przez dotyk -poręcze, kasowniki czy przyciski.
Od ponad 5 lat Miejski Zakład Komunikacji, w okresie zwiększonego zagrożenia infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, zleca dezynfekcję autobusów i tramwajów firmie, która posiada w tym zakresie niezbędną wiedzę i doświadczenie. W przypadku pojawienia się dodatkowych zaleceń, związanych z zapewnieniem podwyższonego stopnia czystości, spółka będzie dostosowywać działania do zaleceń wydanych przez odpowiednie służby i instytucje do tego uprawnione.
Podobnie do MZK działa jej konkurent na grudziądzkim rynku Arriva Bus Transport Polska. We wszystkich autobusach komunikacji miejskiej obsługujących linię 3, 4, 12 ,21 w Grudziądzu wdrożono procedurę codziennej, kilkukrotnej na bazie i pętlach dezynfekcji pojazdów przez wyspecjalizowaną Firmę.