MZK dezynfekcja

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Od ponad 5 lat MZK, w okresie zwiększonego zagrożenia infekcjami, zleca dezynfekcję autobusów i tramwajów

Dezynfekcja autobusów i tramwajów w Grudziądzu. Podwyższone ryzyko zarażenia koronawirusem

2020-03-05 10:03

Wiele polskich miast przygotowało akcje plakatowe, informacje na stronach internetowych, pogadanki w szkołach. W Grudziądzu jest podobnie. Miasto wzorem innych również postanowiło zadbać o środki transportu, z których korzysta sporo mieszkańców. Wszystko to ma działać profilaktycznie, by zminimalizować ryzyko przenoszenia koronawirusa. Prywatny przewoźnik Arriva, czyści swoje pojazdy kilka razy dziennie.

Higiena, mycie rąk, przestrzeganie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i czujność to podstawa. Wsiadając do autobusów, tramwajów, łapiąc za poręcze narażamy się na bakterie. Nie wiemy kto dotykał tych miejsc przed nami. A pasażerowie bywają różni. Często pojazdami miejskiej komunikacji podróżują bezdomni. Nie tylko oni niosą zagrożenie. Zdarzają się osoby, które nie dbają o higienę albo wprost wsiadają do pojazdu w brudnych ubraniach roboczych. Teraz zagrożeń jest więcej. Do Polski dotarł wirus z Chin. Łatwo zarazić się od przeziębionych i chorych. Grudziądzkie MZK dołącza do spółek, które walczą z koronawirusem. Tramwaje i autobusy oprócz zwykłego mycia są odpowiednio dezynfekowane. Szczególna uwaga zwracana jest na miejsca, z którymi mamy kontakt przez dotyk -poręcze, kasowniki czy przyciski.

Od ponad 5 lat Miejski Zakład Komunikacji, w okresie zwiększonego zagrożenia infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, zleca dezynfekcję autobusów i tramwajów firmie, która posiada w tym zakresie niezbędną wiedzę i doświadczenie. W przypadku pojawienia się dodatkowych zaleceń, związanych z zapewnieniem podwyższonego stopnia czystości, spółka będzie dostosowywać działania do zaleceń wydanych przez odpowiednie służby i instytucje do tego uprawnione.

Podobnie do MZK działa jej konkurent na grudziądzkim rynku Arriva Bus Transport Polska. We wszystkich autobusach komunikacji miejskiej obsługujących linię 3, 4, 12 ,21 w Grudziądzu wdrożono procedurę codziennej, kilkukrotnej na bazie i pętlach dezynfekcji pojazdów przez wyspecjalizowaną Firmę.