pilka olimpia

i

Autor: Pixabay W miniony sezonie Olimpia Grudziądz dotarła do półfinału Fortuna Pucharu Polski gdzie przegrała z Lechem Poznań

Czy w Olimpii Grudziądz dojdzie do zmian? Radni KO stawiają ultimatum

2022-07-23 14:46

Wciąż nie wiadomo na jakie wsparcie z miejskiej kasy będzie mogła liczyć Olimpia Grudziądz. Nowy sezon na trzecioligowych boiskach tuż, tuż... a o dotacji na jesienną część zmagań nie słychać. Słychać za to - wyraźny sprzeciw radnych Koalicji Obywatelskiej.

Jesień 2018 roku. W wyborach prezydenckich w Grudziądzu po dwóch turach wygrywa Maciej Glamowski (wspierany przez stowarzyszenie Obywatelski Grudziądz i Koalicję Obywatelską). 28 listopada tego samego roku organizowane jest kolejne spotkanie Klubu Biznesu Olimpii Grudziądz. Pojawia się na nim wiceprezydent Szymon Gurbin i przed klubowymi kamerami zapewnia o wsparciu.

Będziemy robili wszystko, żeby sport w Grudziądzu - w tym także Olimpię - wspierać, jak to jest tylko możliwe. Będziemy dbali o to, żeby przepływ pieniędzy był bardzo przejrzysty i klarowny, żeby tych wspomnianych pieniędzy na sport nie zabrakło. Ponadto pan prezydent już teraz stara się o finansowanie sportu ze środków zewnętrznych - mówił wówczas wiceprezydent Gurbin.

Od tamtego dnia minęły prawie cztery lata. W kontekście Olimpii SA co roku mówi się tylko o jednym finansowaniu. Z miejskiej kasy. Problem jak bumerang powraca w czerwcu, lipcu i sierpniu. Nie inaczej jest także i teraz.

Dać czy nie dać - oto jest pytanie

Każdego lata - pojawia się to samo pytanie, które zadajemy powyżej, pogrubionym fontem. Czy Olimpia Grudziądz SA powinna zostać dokapitalizowana kolejnymi środkami z miejskiej kasy? Od początku założenia spółki radni zawsze (głównie ci sprzyjający władzom miasta) się na to godzili. W tym roku może być jednak inaczej. Radni Koalicji Obywatelskiej zapowiadają, że poprą kolejne finansowanie spółki piłkarskiej, ale pod wyraźnym warunkiem.

Jest nim zmiana prezesa Olimpii. Zagłosujemy za dokapitalizowaniem klubu, ale bez Tomasza Asenskiego. Uważamy, że ta formuła już się wyczerpała - mówi Tomasz Smolarek, przewodniczący klubu radnych Koalicja Obywatelska.

Przypomnijmy, prezes Tomasz Asensky dowodzi klubem od maja 2019 roku. W pierwszym sezonie - pomimo świetnej rundy jesiennej - Olimpia spadła na drugoligowe boiska. W drugim roku prezesury "Biało-zieloni" nie zdołali utrzymać się na trzecim szczeblu w Polsce i wypadli z centralnych rozgrywek. Ostatni sezon 2021/2022 grudziądzanie zakończyli na drugim miejscu w tabeli grupy II trzeciej ligi i nie awansowali z powrotem do drugiej ligi. Na osłodę można zapisać w tym przypadku historyczny półfinał w Fortuna Pucharze Polski.

Pytamy radnego Tomasza Smolarka o ewentualne kandydatury do objęcia stanowiska prezesa klubu.

Koalicja Obywatelska nie jest odpowiedzialna za prowadzenie spółki. Czasu na decyzje pozostało mało - odpowiada nasz rozmówca.

Nie da się jednak ukryć, że na zmiany na stanowisku czy to prezesa... czy to nawet trenera jest trochę za późno (choć prezydent stanowisko radnych KO zna od kilku tygodni). O wszystkim decydować będzie jednak właściciel spółki, czyli prezydent Grudziądza i wspominani często w tym artykule radni.

Lokalni piłkarze na boisku

Kolejnym argumentem ewentualnej zgody na wsparcie finansowe Olimpii z budżetu miasta jest większy udział w grze wychowanków klubu.

Liczymy, że zespół nie będzie budowany wyłącznie z zawodników z zewnątrz, ale damy szansę chłopakom z Akademii Piłkarskiej, która funkcjonuje przy klubie - dodaje radny Smolarek.

To stwierdzenie zdają się popierać również włodarze miasta, którzy na zadane przez nas pytanie o przyszłość Olimpii odpowiadają:

Prezydent, konsultując się z radnymi oraz środowiskiem piłkarskim, jest zdania, że klub powinien nadal funkcjonować na poziomie co najmniej 3. Ligi, jednak budowa składu powinna opierać się na piłkarzach z Grudziądza, wykorzystując do tego potencjał Akademii Piłkarskiej, Szkoły Mistrzostwa Sportowego i licznych stowarzyszeń funkcjonujących w mieście.

W grudziądzkim ratuszu pytamy także o komentarz odnośnie stanowiska radnych Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi słyszymy, że na początku sierpnia dojdzie do spotkania radnych (wszystkich klubów) z władzami Olimpii.

Prezydent oczekuje na zaprezentowanie radnym strategii dalszego funkcjonowania klubu przez dotychczasowego prezesa, po której będą mogły zapadać dalsze, konkretniejsze decyzje - przekazuje nam Karol Piernicki, rzecznik prezydenta.

Być może po tym spotkaniu - radni Koalicji Obywatelskiej zmienią swoje stanowisko. Jednak nie tylko ich będzie trzeba przekonać. Podobne wątpliwości pojawiają się również w obozie Prawa i Sprawiedliwości.

Nadzwyczajna sesja w sierpniu

Pomimo licznych wątpliwości ze strony radnych na sierpień planowana jest sesja nadzwyczajna. W programie obrad punkt o zmianach w budżecie miasta na 2022 rok. A konkretnie - jedna zmiana. Dokapitalizowanie spółki Olimpia Grudziądz SA. Niewiadomą jest kwota, jaka się tam znajdzie.

Klub przy dużym udziale młodych piłkarzy z Akademii mógłby spokojnie ogrywać się w trzeciej lidze. W takiej sytuacji być może moglibyśmy dokapitalizować spółkę w nieco mniejszej formie - tłumaczy radny Smolarek.

Nieoficjalnie - po pierwszym spotkaniach na linii miasto - klub padła potrzeba dofinansowania Olimpii kwotą 1,3 miliona złotych na rundę jesienną. Trzeba jednak pamiętać, że część tych środków przekazana zostanie na spłatę pożyczki, zaciągniętej przed rokiem z Grudziądzkiego Parku Przemysłowego.

Kiedy może odbyć się sesja nadzwyczajna? Terminu na razie nie znamy. Tak samo, jak nie znamy dokładnej daty ewentualnego spotkania prezesa Olimpii z radnymi, na której ma zostać przedstawiona wspomniana strategia dalszego funkcjonowania klubu. Nie wiemy również jaki charakter będzie miało to spotkanie, czy będzie to posiedzenie komisji sportu, czy może dyskusja za zamkniętymi drzwiami.

W tym wszystkim trzeba pamiętać, że piłkarze Olimpii przez cały czas przygotowują się do sezonu, gromiąc kolejnych rywali w meczach sparingowych. Pierwsza odsłona w wykonaniu zespołu trenera Bogusława Baniaka już 5 sierpnia o godzinie 19 w Gniewinie z miejscowym Stolemem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jan Tomaszewski ostro o transferze Lewandowskiego