Elektrownia w Grudziądzu, której oddanie do użytku planowane jest na 2025 r., ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.
W nadchodzących latach, w związku z transformacją polskiej energetyki, spodziewać się można dalszego zwiększania mocy instalowanych w źródłach odnawialnych, których produkcja wynika z warunków hydrologicznych, nasłonecznienia lub wietrzności, a nie z zapotrzebowania na energię przez odbiorców. Stąd dla zapewnienia możliwości bilansowania zmiennej produkcji OZE z zapotrzebowaniem, coraz bardziej istotne, ze względu na bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego stawać się będzie zapewnienie regulacyjnych i niskoemisyjnych aktywów wytwórczych – takim jest właśnie planowana elektrownia w Grudziądzu – mówi Marcin Małek, prezes Zarządu CCGT Grudziądz Sp. z o.o.
Polecany artykuł:
Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.
To będzie zdecydowanie największa inwestycja, jaka toczyć się będzie w Grudziądzu. Dla naszego miasta jest to szansa na dalszy, dynamiczny rozwój. To oczywiście duże wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości, szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie. Ale to także szansa dla lokalnych firm, które mogą uczestniczyć w projekcie jako podwykonawcy, a następnie kilkadziesiąt miejsc pracy dla wysoko kwalifikowanych specjalistów. Nie można zapominać o planowanej przy okazji inwestycji budowie nowego układu drogowego – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Elektrownia w Grudziądzu prąd do systemu ma dostarczać od 2026 roku.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl