Boisko przy SP nr 17 w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Budowa boiska przy SP 17 w Grudziądzu możliwa jeszcze w 2020 roku

Boisko zamiast cmentarza przy SP 17. Budowa ruszyć ma jesienią

2020-08-26 9:47

O potrzebie wybudowania boiska przy podstawówce w centrum Grudziądza mówiło się od dawna. Inwestycja nie jest łatwa do przeprowadzenia. Teren szkoły przy Al. 23 Stycznia to częściowo były cmentarz. Nie będzie jednak ekshumacji. Zmieniono nieco lokalizację. W planach również budowa małej pływalni przy II LO.

Miasto podnosi standard placówek oświatowych bezpośrednio z budżetu. Wcześniej sprawy w swoje ręce brali sami mieszkańcy, zgłaszając projekty do GBO i głosując. Tak udało się wybudować wiele sportowych kompleksów na szkolnych terenach. Boisko do gier zespołowych przy Al. 23 Stycznia umożliwi prowadzenie zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu. Jeśli uda się wykonać zadanie, będzie to miejsce, które może być dostępne dla uczniów również poza lekcjami. Z racji niefortunnej lokalizacji, nie ma szans na powstanie większej bieżni. Na terenie przy SP 17 dawniej funkcjonował cmentarz ewangelicki.

Mamy wybraną lokalizację. To nie jest w tym terenie łatwe ponieważ mówimy o terenie po cmentarzu -mówił w lutym 2020 roku prezydent Maciej Glamowski. -Opracowanie przygotowujemy pod kątem wybudowania boiska i "delfinka" czyli małej pływalni na terenie II LO. To wymaga wielu uzgodnień. Badamy czy jest taka możliwość.

Przyszkolna pływalnia mogłaby zaspokoić potrzeby wielu szkół zlokalizowanych w ścisłym centrum. Oprócz II LO, korzystać mogłyby szkoły średnie takie jak gastronomik, I i IV LO a także SP nr 5. To co już teraz się udało, to wreszcie znaleziono miejsce, które umożliwi realizację plenerowego obiektu sportowego. Nie będzie wymagana przy tym ekshumacja ciał. Jest to jednak niewielki fragment całej powierzchni terenu SP 17. Nic więcej niż samo boisko wielofunkcyjne tam nie wejdzie. Może kilka ławek. Nie do końca da się wybydować bieżnię. Mimo to, cała planowana inwestycja może cieszyć uczniów i okolicznych mieszkańców.

Teren jest zbadany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z jego opinią jest tylko mały fragment parku, gdzie nie było pochówków -mówiła Beata Adwent, rzecznik grudziądzkiego Ratusza. Boisko ma zostać wykonane kompleksowo wraz z odwodnieniem.

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgłasza uwag do planowanej inwestycji. Zgodnie z kartą ewidencyjną nieczynnego cmentarza, zważywszy na zastosowanie stonowanej kolorystyki nawierzchni nie będzie znacząco negatywnie wpływać na ekspozycje zabytku -czytamy w piśmie przesłanym do Ratusza. Mając na względzie ochronę sąsiedniego drzewostanu pocmentarnego, roboty należy prowadzić ze szczególną ostrożnością.

Boisko przy SP nr 17 w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Boisko przy SP 17 w Grudziądzu ma być gotowe do połowy grudnia 2020 roku

Zakres prac obejmuje m.in roboty ziemne – wykonanie koryta pod bieżnię, skocznię do skoku w dal i boisko wielofunkcyjne, wycinkę drzew, wykonanie podbudowy bieżni, skoczni i boiska, wykonanie poliuretanowej nawierzchni bieżni, skoczni i boiska, dostawę i montaż kompletnego zestawu do siatkówki (słupki, siatka, osłony, antenki), wykonanie i montaż konstrukcji mocującej do koszykówki dwu słupowej wraz z wyposażeniem w tablice, obręcze, siatki, malowanie linii na boisku i bieżni, wykonanie odwodnienia boiska. Inwestycja powinna zostać wykonana do połowy grudnia 2020 roku. Oferty w drodze przetargowej można składać do 9 września.

Szacowany koszt powstania boiska to ok 450 tys złotych. To o ok. 100 tys. zł. więcej niż przeznaczono na budowę boiska i bieżni przy SP 3 przy ul. Narutowicza.

Bezpiecznie na rowerze - film profilaktyczny