tramwaje grudziadz

i

Autor: Nadesłane/Mariusz Nasieniewski 8 lutego rozpocznie się największa od lat przebudowa infrastruktury tramwajowej

Będą zmiany w organizacji ruchu! Startuje modernizacja torowiska tramwajowego!

2021-02-03 15:46

W poniedziałek rozpoczną się prace nad inwestycją przebudowy sieci tramwajowej. Pierwsze prace ruszą na fragmencie torowiska na osiedlu Rządz.

Pierwsze prace związane z modernizacją torowiska odbywać się będą na odcinku od pętli na osiedlu Rządz do pętli przy ulicy Południowej.

Po wielomiesięcznych staraniach finalizujemy to przedsięwzięcie i przechodzimy do jego realizacji. To ogromna inwestycja, której wartość sięga 144 mln złotych. Dzięki niej po Grudziądzu będą mogły jeździć nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje dostosowane do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. Dla tych osób transport publiczny to często jedyna możliwość poruszania się po mieście, dlatego komfort podróży ma tutaj ogromne znaczenie – mówi Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

ZOBACZ TEŻ - Dodatkowa kasa na tramwaje

Modernizacja sieci tramwajowej podzielona została na trzy zadania – przebudowę odcinka torowiska od ul. Wiejskiej do pętli tramwajowej na Osiedlu Rządz, kompleksowy remont ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Marcinkowskiego do Al. 23 Stycznia, a także odcinek od ulicy Wiejskiej do Drogi Krajowej nr 16. Rozpoczęcie modernizacji torowiska wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu drogowym

Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu na odcinku od ul. Wiejskiej do pętli tramwajowej na OM Rządz. Zmianie ulegnie stała organizacja ruchu na ul. Konstytucji 3 Maja, na odcinku od ul. Jana III Sobieskiego do ul. Rakowskiego. Na ul. Konstytucji 3 Maja od strony ronda ks. Janusza Majewskiego aż do ul. Łęgi wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Natomiast na odcinku od ul. Łęgi do ul. Rakowskiego wprowadzona zostanie wahadłowa sygnalizacja świetlna.cWjazd na ulice Kulerskiego, Froelicha i Sosnkowskiego realizowany będzie wyłącznie od strony ul. Rakowskiego.

Zmiany w komunikacji

Na trasie z Rządza do przystanku Chełmińska/Kraszewskiego – czyli punktu przesiadkowego – kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Nowa linia autobusowa AT startować będzie z przystanku „Rządz” przy skrzyżowaniu ul. Łęgi i Konstytucji 3 Maja (z tego samego miejsca co linie numer 4 i 14). Autobus objeżdżać będzie osiedle ul. Sobieskiego, w kierunku Strzemięcina, docierając do miejsca przesiadkowego. W przeciwnym kierunku autobus nie będzie objeżdżał ul. Sobieskiego – dokładne trasy autobusu AT znajdują się TUTAJ. Pasażerowie podróżujący na trasie Rządz – Pętla „Tarpno” mogą korzystać z tego samego biletu. Bilet skasowany w autobusie bądź tramwaju obowiązywać będzie tylko i wyłącznie po niezwłocznej przesiadce do drugiego środka komunikacji miejskiej. Pasażerowie będą mieli na przesiadkę kilka minut – 3 min. na tramwaj w kierunku Tarpna, a 4 min. na autobus w stronę Rządza.

Poza tym przystanek Konstytucji 3 Maja (zatoka autobusowa w kierunku centrum) zostanie przesunięty w kierunku Dębowego Wzgórza – zatoka, która obecnie funkcjonuje, zostanie wyłączona z ruchu i nie będzie można z niej korzystać. Dojazd do krańcówki Poniatowskiego lub Mniszka możliwy będzie z przystanku po drugiej stronie ulicy oraz przystanku Rządz. Zwracamy uwagę aby sprawdzić zawsze tablice kierunkowe pojazdów realizujących rozkład jazdy linii komunikacyjnej nr 19.

Niewielkie zmiany nastąpią również na trasie przejazdu linii numer 10 i 17, które objeżdżać będą osiedle Rządz przez całą ulicę Sobieskiego. Autobusy zatrzymywać się będą dodatkowo na: Sobieskiego – Szkoła i Sobieskiego – Garaże.

Przypomnijmy, że miasto na realizację tego zadania otrzymało rekordowe dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości około 95 mln zł. Łączna wartość tej inwestycji sięga 144 mln złotych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

ESKA XD #015