muzeum grudziadz uniwerek

i

Autor: Łukasz Piekarski Cykl obejmował będzie gawędę publikowaną co sobotę na profilu muzealnego Facebook’a

Akademicka wiedza o wsi w grudziądzkim Muzeum. Startuje Internetowy Uniwersytet Ludowy [AUDIO]

2021-03-02 13:32

Od soboty 6 marca 2021 r. ruszają zajęcia na Internetowym Uniwersytecie Ludowym. Po sukcesie spotkań z cyklu „Święci Domowi” oraz zainteresowaniem z jakim spotkały się gawędy on-line w ramach „Muzealnego Kalendarza Adwentowego”, etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński zabierze nas na wieś.

Cykl obejmował będzie gawędę publikowaną co sobotę na profilu muzealnego Facebook’a poświęconą wybranemu zagadnieniu z obszaru szeroko rozumianej kultury ludowej.

Będzie o wiejskiej architekturze, kwiatach, ziołach, drzewach i zwierzętach - mówi Marta Bolek-Maszewska z grudziądzkiego Muzeum.

ZOBACZ TEŻ - Baseny mają być czynne także w soboty. Miasto daje zielone światło [AUDIO]

Nie zabraknie opowieści o ginących zawodach i tradycyjnym rzemiośle oraz wiejskiej kuchni.

Rozprawimy się z wieloma mitami i dowiemy się dlaczego „zielarzami” zwano głodujących na przednówku chłopów. Będzie o rzeczywistości codziennej i świątecznej, o najważniejszych momentach w życiu mieszkańca wioski. Pojawi się krótkie omówienie regionów etnograficznych, najważniejszych publikacji dotyczących kultury tradycyjnej. Sporo będzie o wierzeniach, przesądach, rytuałach magicznych. Słowem o wszystkim, co w kulturze ludowej Polski najważniejsze, najciekawsze, a nierzadko niewłaściwie pojmowane, czy postrzegane. Krótkie gawędy postarają się zainteresować Was fenomenem kultury, dla której z powodzeniem można stracić głowę - dodaje nasza rozmówczyni.

foto muzeum grudziadz

i

Autor: Nadesłane Zajęcia odbędą się na muzealnym profilu na facebooku

Zajęcia odbywać będą się w każdą sobotę.

O Internetowym Uniwersytecie Ludowym mówi Marta Bolek-Maszewska z grudziądzkiego Muzeum. Posłuchaj:

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Gwiazdy, które siedziały w więzieniu | ESKA XD #17