policja zatrzymanie

i

Autor: Pixabay Policja zatrzymała 15-latka z Gdyni

Wyłudził sporo pieniędzy

15-latek szukał szybkiego zarobku. Udawał policjanta przed emerytką z Grudziądza

2023-06-19 15:12

Kryminalni z Grudziądza zatrzymali podejrzanego o usiłowanie oszustwa metodą „na policjanta”. To 15-letni mieszkaniec Gdyni, którego mundurowi złapali na gorącym uczynku. Teraz odpowie przed Sądem Rodzinnym.

Do całego zdarzenia doszło w miniony piątek (16 czerwca). Około godziny 19:30 nastolatek próbował oszukać starszą osobę metodą „na policjanta”. To 79-letnia mieszkanka Grudziądza, która odebrała telefon od osoby podającej się za policjanta. Usłyszała, że może stać się ofiara przestępstwa, dlatego jej kosztowności mają być zabezpieczone przez policjantów.

Poszkodowana dobrowolnie wydała w ręce oszusta 14 tys. złotych w gotówce oraz biżuterię o wartości około 24 tys. złotych. Na szczęście w trakcie zatrzymania policjanci odzyskali wszystkie pieniądze i biżuterię - mówi Łukasz Kowalczyk z KMP w Grudziądzu.

15-latek został zatrzymany na gorącym uczynku. Później został doprowadzony do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Gdyni, który teraz zajmie się jego sprawą.

Metoda na policjanta - Jak uniknąć takich sytuacji?

O rozsądek i rozwagę przy podejmowaniu decyzji o przekazywaniu pieniędzy obcym osobom apelują policjanci z Grudziądza.

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy, na zlecenie nieznajomej osoby, nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, ani numerów PIN, haseł umożliwiających zalogowanie się na konto bankowe.
  • Zawiadom o oszustwie Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Express Biedrzyckiej - prof. Marek MIGALSKI
Listen on Spreaker.