budzet grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Radni uchwałę budżetową będą podejmowali 21 grudnia

Znamy projekt budżetu Grudziądza na 2023 rok. "Trudny, ale ambitny"

2022-11-17 8:00

Trudny, ale bardzo ambitny. Tak o budżecie miasta na przyszły rok mówi prezydent, Maciej Glamowski. Włodarz Grudziądza zaprezentował jego najważniejsze założenia.

Prawie 750 milionów przychodów i nieco ponad 720 milionów wydatków. Tak wygląda budżet Grudziądza na przyszły rok. W planie zapisano m.in. inwestycje drogowe, czy oświatowe.

Planowane dochody szacuje się na kwotę ponad 743 milionów złotych, natomiast wydatki na kwotę blisko 722 milionów złotych. Co istotne, wydatki majątkowe, czyli te związane z inwestycjami, mają być realizowane na poziomie ponad 116 milionów złotych. Na podobnym poziomie kształtują się dochody majątkowe - mówi prezydent Maciej Glamowski.

W budżecie zaplanowano pomniejszony wpływ z centrali. Chodzi w tym przypadku o podatki dochodowe tzw. PiT i CiT.

Zaplanowaliśmy wpływy na poziomie 101 milionów. To mniej o około 20 mln zł w stosunku do 2022 roku - dodaje włodarz miasta.

W planie zapisano m.in. inwestycje drogowe, czy dokapitalizowanie spółek. To drugie dotyczy między innymi klubów sportowych.

  • Grudziądzkie Inwestycje Medyczna - 6 mln złotych
  • GKM Grudziądz SA - 2 mln złotych
  • Olimpia Grudziądz - 1,5 mln złotych

Jeśli chodzi o budowę dróg to w planie są m.in. : przebudowa Kościuszki 6,6 mln zł (docelowo ok. 10,8 mln zł), przebudowa Miłoleśnej (1 mln zł), czy chociażby przebudowa ul. Tatrzańskiej (ok. 1,2 mln zł).

Jest to budżet trudny, ale zarazem bardzo ambitny – ocenia Maciej Glamowski

Zmiany w budżecie nieuniknione?

Plan finansowy na najbliższe 12 miesięcy może jednak ulegać zmianom. Chodzi o realizację niektórych inwestycji oraz o możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, na przykład z Unii Europejskiej.

Wszystko przez to, że naprawdę żyjemy w dynamicznych, nieprzewidywalnych i niestabilnych czasach – tłumaczy prezydent.

Radni na uchwałą budżetową pochylą się na sesji 21 grudnia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

Duże utrudnienia na Politechnice. Metro wymienia schody ruchome