Zielona ławeczka

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Razem z sąsiadami można stworzyć projekt terenu na osiedlu i złożyć wniosek

Zielona ławeczka może stanąć w twojej okolicy

2020-02-20 14:04

Grudziądzanie mogą wziąć udział w ekologicznym konkursie i zmienić swoje otoczenie. Fundacja Banku Ochrony Środowiska organizuje VI edycję projektu grantowego „Zielona ławeczka”, który zachęca do angażowania się lokalnych społeczności w rewitalizację zaniedbanych zakątków na osiedlach.

Projekt „Zielona ławeczka” ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki czy mini ogrody z ławeczką. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć strefy do odpoczynku i spotkań. To właśnie otwarta przestrzeń dostępna dla wszystkich pozwala na zawieranie nowych znajomości i zacieśnianie istniejących. Angażując mieszkańców organizatorzy chcą pokazać jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci i dobry pomysł.

Maksymalna wysokość grantu wynosi 1650 zł, jednak wsparcie finansowe może wynieść maksymalnie 1200 zł. Reszta kwoty to koszt ławki parkowej do ustawienia w odnowionym miejscu. Każdy zaakceptowany projekt otrzyma taką ławkę.

W projekcie mogą wziąć udział mieszkańcy otwartych osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Udział w projekcie jest darmowy. Należy zebrać grupę co najmniej 5 sąsiadów, wspólnie stworzyć projekt wybranego terenu na swoim osiedlu i złożyć wniosek. Warto zorganizować w tej sprawie otwarte spotkanie, podczas którego wszyscy mieszkańcy osiedla będą mogli przedstawić swoje pomysły.

Projekty będą oceniane przez partnerów merytorycznych konkursu z katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez cały czas trwania konkursu eksperci ci będą służyć pomocą. Wsparcia przy projektach udzieli także Architekt Zieleni UM w Grudziądzu – Tatiana Szymańska, w godzinach pracy Ratusza (ul. Ratuszowa 1, p. 321).

Termin składania projektów mija 17 maja 2020 roku. Rejestracja na stronie internetowej konkursu www.zielonalaweczka.pl.

Projekt odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Klimatu.