uchwala lgbt grudziadz

i

Autor: Radio ESKA Za poparciem uchwały zagłosowało 10 radnych

Zamieszanie wokół deklaracji solidarnościowej LGBT+. Część radnych domagała się wycofania uchwały

2021-05-26 21:50

10 radnych głosowało za, 2 się wstrzymało, a cała reszta było przeciwko. Taki wynik przyniosło głosowanie nad uchwałą będącą jednocześnie deklaracją solidarnościową LGBT +, którą radzie przedłożył jej przewodniczący, Łukasz Kowarowski. Wycofania jej z sesji zaraz na początku domagali się radni PiS-u.

Najwięcej głosów sprzeciwiających się deklaracji płynęły ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Deklaracja, której przyjęcie proponuje przewodniczący rady miejskiej obraża nas jako Polaków, mieszkańców Grudziądza. Polska nasza ojczyzna, z którą się identyfikujemy ma piękne tradycje tolerancji. Konstytucja gwarantuje równość wszystkich obywateli a państwo polskie stoi na straży jej przestrzegania - mówi radny Sławomir Szymański z Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ - Władze gminy zapraszają mieszkańców do dyskusji. Ruszają konsultacje społeczne [AUDIO]

Radni PiS-u zachęcali także do złożenia podobnej uchwały na zasadzie inicjatywy społecznej. Początkowo takie założenie miał również przewodniczący rady, Łukasz Kowarowski. Po rozmowach z "Tęczową Wiosną", która proponuje podobne deklaracje w całym kraju, zdecydował się przedłożył projekt uchwały osobiście.

W odpowiedzi do "Tęczowej Wiosny", zaproponowałem aby skorzystać z inicjatywy obywatelskiej. "Tęczowa Wiosna" podniosła argument, że trwa pandemia i trudno będzie zebrać podpisy. Poproszono mnie zatem, abym wprowadził tę deklarację do porządku obrad jako własną inicjatywę uchwałodawczą i tak też zrobiłem - informuje radny Łukasz Kowarowski. 

Jeszcze przed samym głosowaniem stanowisko radnych klubu Koalicja Obywatelska przedstawił także Tomasz Smolarek.

Wyrażamy pełną solidarność ze wszystkimi osobami, wobec których stosowane są jakiekolwiek formy dyskryminacji czy przemocy. Uważamy, że wszyscy ludzie są równi i w taki właśnie sposób powinni być traktowani. Stanowczo sprzeciwiamy się jakimkolwiek podziałom, dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu oraz wszelkimi formami przemocy. Dajemy temu wyraz naszym codziennym życiem oraz naszą otwartością na działania mające na celu budowanie Polski wolnej od wszelkich negatywnych zjawisk - brzmiało oświadczenie radnego Smolarka.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 10 radnych (KO oraz SOG). Od głosu wstrzymała się dwójka rajców (Arkadiusz Goszka oraz Wiesław Kozłowski). Z kolei przeciwnych było 5 radnych z PiS-u.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z anteny 26.05, godz.10