wlamania mieszkania

i

Autor: KWP Bydgoszcz Straty oszacowano na blisko 400 tys. złotych

Masowo obrabiali mieszkania

Włamywali się do mieszkań w blokach. Na liście m.in. lokale z Grudziądza, Torunia i Bydgoszczy

2023-05-10 9:32

Wojewódzcy policjanci rozbili szajkę, która masowo włamywała się do mieszkań. Grupa cudzoziemców obrabiała lokale w całym regionie, w tym także w Grudziądzu. Straty oszacowano na blisko 400 tys. złotych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zajęli się rozpracowaniem szajki włamywaczy do mieszkań już jakiś czas temu. Z informacji, które posiadali wynikało, że włamań do mieszkań, znajdujących się w blokach, dokonywano od lutego 2023 roku w Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu. Sprawcy tych czynów działali albo do południa w godzinach 10-13 albo popołudniu, wówczas jeszcze pod osłoną ciemności.

Włamywacze byli czujni i wybierali mieszkania, w których nie było domowników. Aby pozostać anonimowymi, zaklejali wizjery u sąsiadów.

Zdobycie informacji o tym, kto dokonuje tych włamań nie było łatwe, ale policjanci pracowali nad tym metodycznie i skrupulatnie, co w konsekwencji okazało się skuteczne - informuje mł.insp. Monika Chlebicz z KWP w Bydgoszczy.

Grupa pracujących przy tej sprawie kryminalnych pojechała do Warszawy, gdzie zatrzymano dwóch obcokrajowców. W tracie przeszukań domu, który wynajęli w stolicy, funkcjonariusze zabezpieczyli złotą biżuterię, gotówkę z 15 różnych krajów, pieniądze w kwocie 10 tysięcy złotych, a także narzędzia do włamań, jak np. pilniki czy łomy.

Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Tu po przesłuchaniu usłyszeli zarzuty włamań do trzech mieszkań w Bydgoszczy - dodaje policjantka.

Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe wnioskował o tymczasowe aresztowanie 31 i 43 latka. Sąd zdecydował, że obaj pozostaną w areszcie przez najbliżej 3 miesiące.

Sprawa ta ma charakter rozwojowy. Trwa gromadzenie i analiza materiału dowodowego dotyczącego ustalenia miejsc, gdzie doszło do włamań i wysokości strat, które spowodowali swoją działalnością aresztowani - przekazuje Monika Chlebicz.

Z informacji, które posiadają kryminalni wynika, że zatrzymani mogli dokonać włamań oraz ich usiłowań do mieszkań m.in. w Toruniu i Grudziądzu oraz w ok. 30 innych miastach na terenie całego kraju.