pamieci grudziadz

i

Autor: Nadesłane W katastrofie zginęło 96 osób, m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski

W Grudziądzu uczczono kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej

2021-04-10 15:20

Dzisiaj przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji uczczono pamięć ofiar, wśród których było wielu przedstawicieli elit naszego kraju. Pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego kwiaty złożyli: prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, pełnomocnik ds. koordynacji uroczystości patriotycznych Łukasz Piasecki oraz przedstawiciele Radnych Rady Miejskiej Krzysztof Kosiński, Sławomir Szymański i Andrzej Witkowski.

10 kwietnia 2010 roku doszło do katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Dokładnie o godzinie 8:41 samolot rozbił się przed tamtejszym lotniskiem wojskowym. Przedstawiciele polskich władz mieli udać się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W Grudziądzu również oddano hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Jako grudziądzanie w sposób szczególny wspominamy dziś zmarłego w katastrofie smoleńskiej Janusza Zakrzeńskiego. Ten popularny aktor teatralny i filmowy był laureatem przyznawanej w Grudziądzu Nagrody im. ks. Janusza Pasierba, którą otrzymał w 2009 roku za promowanie polskiej mowy i kultury, krzewienie patriotyzmu i wartości chrześcijańskich, a także za życie bliskie Bogu i człowiekowi – mówi prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

ZOBACZ TEŻ - Grudziądzanie uczcili pamięć AK! Złożyli kwiaty pod pomnikami w mieście

Janusz Zakrzeński urodził się 8 marca 1936 r. Wystąpił w wielu filmach i serialach, jak np. „Stawka większa niż życie”, „Czarne chmury” czy „Nad Niemnem”. Znany był też z roli Napoleona w „Popiołach” Andrzeja Wajdy czy Józefa Piłsudskiego w „Polonia Restituta” Bohdana Poręby. W postać Marszałka wcielał się zresztą wielokrotnie, także przy okazji oficjalnych uroczystości.

Na pokładzie prezydenckiego samolotu były też inne osoby związane z Grudziądzem. Należała do nich m.in. Anna Walentynowicz, jedna z najwybitniejszych postaci opozycji czasów PRL, osadzona w grudziądzkim zakładzie karnym podczas stanu wojennego od 26 października 1982 r. do 30 marca 1983 r. za działalność związkową.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Okazała mogiła Krzysztofa Putry (+53 l.) na cmentarzu w Białymstoku