kasa grudziadz

i

Autor: Pexels W większości są to podwyżki do maksymalnej stawki

Finanse

W Grudziądzu szykują się podwyżki. Chodzi o podatek od nieruchomości

2023-10-24 11:17

Czy w Grudziądzu wprowadzone zostaną podwyżki stawek podatku od nieruchomości? Taką decyzję już na jutrzejszej sesji będą podejmowali radni. O szczegółach piszemy na eska.pl.

O wysokości stawek decydować będą grudziądzcy radni. Jeśli projekt uchwały poprze większość z nich - to więcej zapłacimy już od stycznia 2024. W większości propozycji chodzi o maksymalny poziom ustalony przez ustawodawcę.

Jak będą wyglądały nowe stawki w Grudziądzu?

Jeśli chodzi o grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - to obecnie płacimy 1,16 zł, a w przyszłym możemy zapłacić 1,34 zł od 1 m kw. powierzchni (to maksymalna stawka).

W przypadku gruntów tzw. "pozostałych", czyli za działkę, na której stoi na przykład dom jednorodzinny - to obecnie płacimy 0, 58 zł, a od 1 stycznia 0,67 zł od 1 m kw. powierzchni.

Grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi bądź płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - obecnie 5,79 zł, a po podwyżce 6,66 zł od 1 ha powierzchni (to również maksymalna stawka).

Budynki mieszkalne, czyli bloki i domy jednorodzinne: obecnie 0,95 zł, a od 1 stycznia 1,09 zł od 1 m kw. powierzchni.

Budynki lub ich części dodatkowe, takie jak np. garaż: obecnie 9,71 zł, a do nowego roku 11, 17 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (to także maksymalna stawka).

Budynki gospodarcze (np. komórka): obecnie 9,22 zł, a od 1 stycznia 10, 61 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej.

Budynki związane z prowadzenie działalności gospodarczej oraz mieszkania, w których ta działalność jest prowadzona: obecnie 28,78 zł, a po podwyżce 33,10 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (to maksymalna stawka).

Podwyżka ma pokryć dziurę budżetową

Na co zostaną wydane pieniądze uzyskane z podwyżki? Chodzi przede wszystkim o pokrycie dziury budżetowej w oświacie i pomocy społecznej. Wspomniana oświata z miejskiego budżetu została dofinansowana w 2022 roku kwotą 95,6 mln zł. Z kolei pomoc społeczna 73,3 mln zł.

Przypomnijmy, na sesji we wrześniu radni podjęli uchwałę, która wprowadziła maksymalną wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest gmina-miasto Grudziądz.

Początek sesji o godzinie 11.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl

M. WOŚ: PODSŁUCHIWANIE OPOZYCJI? TO JAKIEŚ BZDURY