obchody grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski 27 grudnia przypadła 104. rocznia wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Grudziądzu pamiętali o wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dziś mija 104. rocznica

2022-12-27 12:43

W tym roku obchodzimy jego 104. rocznicę. 27 grudnia wspominamy Powstanie Wielkopolskie, podczas którego Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Obchody po raz kolejny zorganizowano również w Grudziądzu, pod dawnym Domem Polskim „Bazar”.

Dziś (27 grudnia) obchodzimy jego 104. rocznicę wybuchu. W Grudziądzu pamięć o wspomnianych powstańcach uczczono pod Domem Polskim „Bazar”

To dom,  w którym grudziądzanie między XIX a XX wiekiem swoją polskość w jakiś sposób tutaj ukazywali. Powstało w nim wiele polskich instytucji, funkcjonował chór, czy narodowe wernisaże - mówi Dariusz Miller, pełnomocnik prezydenta ds. wydarzeń historycznych i patriotycznych.

Powstanie wielkopolskie – choć w samej nazwie niewiele ma wspólnego z Grudziądzem – to jednak miało istotny wpływ na późniejszą przynależność naszego miasta do terenów Rzeczpospolitej.

Na kanwie Powstania Wielkopolskiego było w planach również wyzwolenie Pomorza. W związku z tym, że Niemcy wówczas bardzo mocno byli tutaj usadowieni, ściągnęli odpowiednią liczbę sił i ostatecznie ten plan się nie udał - dodaje Łukasz Piasecki, historyk oraz dyrektor III LO w Grudziądzu.

Nasze miasto wraz z pozostałą częścią Pomorza zostało przyłączone do polskich terenów dwa lata później, w 1920 roku.

Co do samego Powstania Wielkopolskiego...

Zryw narodowościowy, który trwał od 27 grudnia 1918 roku do 16 lutego 1919 roku, zakończył się zwycięstwem powstańców. W jego wyniku w granice Polski wrócił obszar niemal całej Wielkopolski.

tablica bazar

i

Autor: Łukasz Piekarski Pod tablicą Domu Polskiego "Bazar" złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Największa ruchoma szopka bożonarodzeniowa w kościele oo. Bernardynów pod wezwaniem św. Bernardyna ze Sieny w Krakowie