Rocznica Powstania Styczniowego. Cmentarz garnizonowy w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka

Uczczono rocznicę Powstania Styczniowego. 23 stycznia rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy [AUDIO, ZDJĘCIA]

2021-01-22 13:23

To był najdłużej trwający zryw narodowy. W piątek, 22 stycznia uczczono 158. rocznicę Powstania Styczniowego. Co prawda walki powstańcze nie objęły Grudziądza i najbliższych okolic, ale w grudziądzkiej Cytadeli byli więzieni powstańcy. Na cmentarzu garnizonowym złożono wiązanki kwiatów. Z kolei 23 stycznia obchodzić będziemy 101. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej. Szczegóły poniżej.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 22.01.2021

W piątek 22 stycznia uczczono 158.rocznica największego (a przynajmniej najdłużej trwającego) XIX-wiecznego zrywu narodowego, jakim było Powstanie Styczniowe. Co prawda walki powstańcze nie objęły Grudziądza i najbliższych okolic, ale w grudziądzkiej Cytadeli byli więzieni powstańcy, w tym ci najbardziej znani, jak Edmund Callier. W Grudziądzu mieszkali ci, którzy w powstaniu walczyli, jak np. Jan Cholewicz, który spoczywa na grudziądzkim Cmentarzu Garnizonowym, i właśnie na Jego grobie, złożona została wiązanka kwiatów oraz zapalono biało-czerwone znicze. Znicze zapalono także przy wjeździe do grudziądzkiej Cytadeli, gdzie powstańców więziono.

Zobacz też: Koczowiska bezdomnych w Grudziądzu pod nadzorem Straży Miejskiej. Kontrolują ich miejsca pobytu [ZDJĘCIA]

Rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy

Z kolei 23 stycznia w związku ze 101.rocznicą powrotu Grudziądza do Polski o godzinie 09.30 zostaną złożone kwiaty przy obelisku poświęconym generałowi Hallerowi i Hallerczykom na Placu 23 Stycznia, a następnie o godzinie 09.45 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, po czym po uroczystej Mszy św. w Bazylice Mniejszej, delegacja złoży wiązankę kwiatów przy Pomniku Żołnierza Polskiego na grudziądzkim Rynku Głównym.

Łukasz Piasecki o Powstańcach Styczniowych z Grudziądza

23 stycznia obchodzić będziemy 101. rocznicę powrotu Grudziądza w granice Rzeczypospolitej. Co roku mieszkańcy świętowali to wydarzenie uroczyście, jednak teraz, ze względu na pandemię, obchody odbędą się w ograniczony sposób. W imieniu władz samorządu, parlamentarzystów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych czy funkcjonariuszy porządku publicznego zostanie złożona jedna, wspólna wiązanka. Mieszkańców, którzy chcą upamiętnić wydarzenia z 23 stycznia 1920 roku poprzez złożenie kwiatów, urzędnicy proszą aby zrobili to po wszystkich uroczystościach odbywających się na Rynku.

Harmonogram wydarzeń
  • 9:45 złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego
  • 10:00 Msza św. w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Bpa w Grudziądzu
  • 11:00 złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym
  • Dodatkowo o 9:30 kwiaty złoży Radny Łukasz Piasecki pod pomnikiem gen. Hallera przy Starostwie Powiatowym.

23 stycznia 1920 roku pożegnano wojska niemieckie na Rynku Głównym. Wtedy też region grudziądzki powrócił do Wolnej Polski. Dla grudziądzan jest to ważna data, jednak tegoroczne obchody odbędą się w ograniczonej formie. Po mszy świętej odbędą się oficjalne uroczystości na Rynku Głównym. Ze względu na panującą pandemię ograniczono je do złożenia wiązanki pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego oraz odśpiewania Hymnu Polski. W ten ważny dzień miasto zostanie udekorowane biało-czerwonymi oraz grudziądzkimi flagami. 

Wydarzenia kulturalne online

Na Muzealnym Facebook’u odbędzie się prelekcja Mariusza Żebrowskiego pn. „Powrót Grudziądza do Macierzy – 101 lat w Niepodległej” oraz koncert na żywo w wykonaniu Macieja Gburczyka i Szymona Paczkowskiego. „Piosenka Ci nie da zapomnieć...” rozpocznie się o godzinie 17:00. Panowie zagrają na gitarze oraz klarnecie. Koncert największych przebojów przedwojennego kina i najsłynniejszych szlagierów tego okresu przeplatany będzie prezentacją archiwalnych zdjęć i pocztówek przedstawiających grudziądzkie restauracje i kawiarnie, w których przy dźwiękach muzyki świętowano radość z odradzającej się państwowości.

Centrum Kultury Teatr również zaprasza do przestrzeni wirtualnej. Na ich Facebook’u będzie można obejrzeć spektakl Teatru Starego w Krakowie pn. „Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Dramat jest zapisem kilkunastu godzin Powstania Listopadowego, zrywu niepodległościowego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Dla mieszkańców zaplanowano także trzy koncerty: z Filharmonii Szczecińskiej pn. „Magiczne lata 20. i 30. XX wieku”, retransmisję koncertu przygotowanego przez I LO na deskach grudziądzkiego Teatru z okazji 100. rocznicy powrotu Grudziądza do macierzy oraz retransmisję koncertu grudziądzkich chórów, który odbywał się w Farze w zeszłym roku.

Natomiast Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego przygotowała film edukacyjny dla dzieci „Wolność w kolorze błękitu” i prezentację „Grudziądz 1920”, zawierającą m.in.: fotografie z wydarzeń w mieście, sylwetki ważnych postaci historycznych oraz doniesienia prasowe pochodzące ze zbiorów własnych oraz źródeł cyfrowych.

23 stycznia w imieniu władz samorządu, parlamentarzystów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych czy funkcjonariuszy porządku publicznego zostanie złożona jedna, wspólna wiązanka. Mieszkańców, którzy chcą upamiętnić wydarzenia z 23 stycznia 1920 roku poprzez złożenie kwiatów, prosimy aby zrobili to – przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego – po wszystkich uroczystościach odbywających się na Rynku.