szpital w Grudziądzu

i

Autor: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP Kolejny etap "odmrażania" szpitala w Grudziądzu, od 1 czerwca

Szpital w Grudziądzu korzysta z pakietu antykryzysowego. Marszałek Województwa wspiera lecznicę

2020-05-29 9:47

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który podczas epidemii Covid-19 pełni szczególnie ważną rolę jako dedykowany szpital jednoimienny, jest jedną z lecznic, które otrzymują wsparcie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Dzięki dotacji samorządu województwa placówka przystąpiła też niedawno do modernizacji oddziału intensywnej terapii i centralnej sterylizatorni.

Grudziądzka lecznica – duży kompleks położony na obrzeżach miasta, z lądowiskiem dla helikopterów –przeznaczono na jednoimienny szpital zakaźny na czas epidemii. Budowę kompleksu szpitalnego - dużego i kosztownego - rozpoczęto jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku by potem, po zmianie systemu i sytuacji geopolitycznej w 1989 roku, zawiesić ją na długie lata. Inwestycja została dokończona dopiero w 2009 roku, dzięki środkom z kontraktu wojewódzkiego. Rząd przekazał na nią, w 2007 i 2008 roku, ponad 70 milionów złotych.

Sytuacja wciąż wymaga nadzwyczajnych posunięć. Ufam, że podjęte przez nas działania pomogą w ostatecznym opanowaniu epidemii – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 placówka wyposażyła pracownię hemodynamiczną, zakupiła sprzęt medyczny i aparaturę dla oddziałów psychiatrycznych oraz zbudowała nowoczesny, zintegrowany system zarządzania lekami i elektroniczny system obiegu dokumentacji. Łączna wartość tych przedsięwzięć wyniosła blisko 50 milionów złotych. Dotacje z RPO 2014-2020 pozwalają na dwa ważne przedsięwzięcia – zrealizowane już zakupy aparatury do badań endoskopowych przewodu pokarmowego oraz modernizację oddziału intensywnej opieki medycznej i centralnej sterylizatorni. Ten drugi projekt dopiero się rozpoczyna. Rozbudowany oddział intensywnej opieki – na jego potrzeby zaadaptowane zostaną pomieszczenia oddziału rehabilitacji – zostanie wyposażony w sprzęt i aparaturę nowej generacji, a szpitalna sterylizatornia w linię technologiczną odpowiadającą współczesnym standardom w tym zakresie. Łączna wartość obu projektów przekracza 25 milionów złotych.

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków

W ramach uruchomionego w związku z epidemią Covid-19 marszałkowskiego pakietu antykryzysowego szpital w Grudziądzu otrzymał m.in. dwie w pełni wyposażone karetki transportowe, aparaturę do pozaustrojowego natleniania krwi, monitory i respiratory transportowe, aparat do automatycznej reanimacji, defibrylatory, przenośny aparat do kardiologicznego USG i wideobronchoskop; otrzymuje też środki ochrony osobistej i urządzenia do dezynfekcji.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu