puste korytarze

i

Autor: Aleksander Pych Tak od poniedziałku będą wyglądały szkolne korytarze w grudziądzkich liceach

Szkoły średnie w Grudziądzu przygotowują się do nauczania zdalnego [AUDIO]

2020-10-16 16:06

W szkołach średnich w Grudziądzu od poniedziałku (19 października) wprowadzony zostanie tryb nauczania zdalnego. Problemu z przejściem na lekcje on line nie ma większość nauczycieli, którzy w wakacje przeszli szkolenia z dostępnych platform.

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w boksie - Start Grudziądz

Większość placówek będzie korzystała z systemu, który wdrożony został podczas wiosennej przerwy w nauce.

Nasi nauczyciele mają już doświadczenie w zdalnym nauczaniu. Plan lekcji się nie zmienia. Uczniowie spędzą w domu na zajęciach tyle samo czasu, co stacjonarnie w szkołach – mówi Aleksandra Majkowska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu.

QUIZ: Czy znasz tabliczkę mnożenia? Sprawdź!

Pytanie 1 z 15
2x6 to:

Co do „jedynki” - to przejścia na zdalny tryb nauczania oczekiwano już od kilku dni. W Grudziądzu już od kilku tygodni pojawiają się nowe przypadki zachorowań w szkołach.

- Młodzież to niezwykle mobilna grupa. Często się przemieszczają, nawet jadąc do szkoły korzystają z przepełnionych autobusów. To budziło pewne obawy – dodaje nasza rozmówczyni.

ZOBACZ TEŻ - Nowe obostrzenia w strefie czerwonej! Sprawdź co się zmieni

Mówi Aleksandra Majkowska, dyrektor I LO w Grudziądzu. Posłuchaj:

Wiedza zdalnie, praktyka na miejscu?

W szkołach zawodowych namiastką stacjonarnej nauki będą zajęcia praktyczne. Dla przykładu zaglądamy do grudziądzkiego gastronomika. Tam lekcje zawodowe będą organizowane w murach placówki.

Nasi uczniowie będą przychodzili do szkoły i wykonywali zadania w ramach praktyk. Później wrócą do domu na zdalne lekcje – mówi Rafał Szweda, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.

Mówi Rafał Szweda, dyrektor ZSGH w Grudziądzu. Posłuchaj:

„Uczniowie mogą mieć problem”

Problemu z przejściem na lekcje on line nie ma większość nauczycieli, którzy w wakacje przeszli szkolenia z dostępnych platform. Trudności z dostępem do materiałów mogą mieć za to niektórzy uczniowie.

Dostajemy do wydziału sporo sygnałów o ewentualnych problemów wśród uczniów. Niektórzy mieszkają w małych miejscowościach, gdzie dostęp do internetu i zasięg jest bardzo słaby. Będziemy próbowali rozwiązać ten problem – mówi Kamila Melkowska-Lemke, szefowa grudziądzkiej oświaty.

Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w porozumieniu z innymi samorządami w okresie wakacyjnym sygnalizował konieczności rozpoczęcie roku szkolnego w trybie hybrydowym. Wówczas rządzący nie wzięli tych zgłoszeń pod uwagę. Od 19 października tryb hybrydowy wprowadzony zostanie w strefie żółtej (w szkołach średnich i wyższych).

- Tryb hybrydowy pozwala nieco ograniczyć kontakty pomiędzy uczniami – dodaje nasza rozmówczyni.

ZOBACZ TEŻ - Rekord zachorowań na COVID-19 w Grudziądzu i powiecie. Tak źle jeszcze nie było. Zmarła jedna osoba

Mówi Kamila Melkowska-Lemke, szefowa grudziądzkiej oświaty. Posłuchaj:

Obecnie w trybie stacjonarnym uczyć się będą uczniowie szkół podstawowych.

Uczniowie potrzebują liderów

O komentarz dotyczący nowych obostrzeń w szkołach średnich zapytaliśmy również dr Adriannę Kloskowską, wykładowcę akademickiego i szkoleniowca, który w swojej pracy wspiera nauczycieli.

Uczniowie i rodzice potrzebują dzisiaj odważny liderów. A tymi powinni być nauczyciele – mówi Adrianna Kloskowska.

Więcej posłuchacie w podcaście:

Mówi Adrianna Kloskowska, wykładowa akademicki z Grudziądza. Posłuchaj: