Spichlerze w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Koncepcja Spichlerza nr 57 w Grudziądzu

Spichlerz na cele społeczne w Grudziądzu. Koncepcja modernizacji obiektu nie wszystkim się podoba

2021-01-26 11:47

Spichlerz nr 57 zostanie zrewitalizowany w taki sposób, aby spełniać potrzeby organizacji pozarządowych. Do tej pory nie ma w naszym mieście miejsca, z którego mogliby korzystać wszyscy członkowie i wychowankowie grudziądzkich fundacji, stowarzyszeń czy klubów. Jednocześnie będzie to przestrzeń bez barier dla osób z niepełnosprawnościami. Wizualizacja przedstawiona przez miasto, nie wszystkim mieszkańcom się spodobała.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 22.01.2021

Planując rewitalizację Spichlerza nr 57, w szczególności zwrócono uwagę na potrzeby organizacji pozarządowych, które w większości nie posiadają własnej siedziby. Po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu lokalni społecznicy będą mieli możliwość skorzystania m.in. z sali konferencyjnej. Spichlerz ma być też miejscem, które pozwoli członkom organizacji pozarządowych na spotykanie się w celach roboczych i ułatwi im prowadzenie swojej codziennej działalności.

Zobacz też: Dom Rydygiera w Dusocinie pod Grudziądzem odzyska dawny blask. Będzie atrakcją turystyczną [ZDJĘCIA]

Powstanie Centrum Aktywności Społecznej

W zrewitalizowanym obiekcie ma powstać Centrum Aktywności Społecznej. Będzie to miejsce dla przedsięwzięć, które angażować będą m.in. seniorów, osoby z niepełnosprawnościami czy młodzież do wyjścia z domu i rozwijania swoich pasji. Centrum umożliwi też integrację różnych środowisk społecznych, które będą miały bezpośredni wpływ na proces zmian obywatelskich.

Kawiarenka z tarasem widokowym na Wisłę

Na najniższym poziomie powstanie kawiarenka z dwustopniowym tarasem i przepięknym widokiem na Wisłę, w której pracować będą osoby z niepełnosprawnościami. Do obsługi zaangażowane zostaną osoby wykluczone z rynku pracy. Kawiarenka, oprócz serwowania dań i napojów mieszkańcom oraz turystom, będzie miejscem organizacji warsztatów i spotkań integracyjnych oraz wystaw prac artystycznych osób niepełnosprawnych. Przestrzeń ta będzie ogólnodostępna, również dla jednostek miejskich prowadzących prelekcje na temat profilaktyki i bezpieczeństwa.

Problem niepełnosprawności dotyczy wielu rodzin w naszym mieście. Chcemy, aby również ta grupa społeczna była ważnym filarem Grudziądza. Osoby z niepełnosprawnościami są też aktywną częścią naszej małej społeczności – Urzędu Miejskiego w Grudziądzu. Już teraz przełamujemy bariery zatrudniając oraz oferując staże osobom z niepełnosprawnością – mówi prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Wyłoniono podmiot, który pełnić będzie funkcję partnera w realizacji projektu – Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „TO-MY”. W ramach działalności Stowarzyszenia prowadzone są Warsztaty Terapii Zajęciowej i to właśnie uczestnicy WTZ zostaną włączeni w prowadzenie kawiarenki gastronomicznej. Ponadto prowadzone będą szkolenia oraz doradztwo dla lokalnych organizacji pozarządowych i mieszkańców, którzy planują utworzenie podmiotów społecznych. Powstanie również Punkt Informacji Gospodarczej, obsługiwany przez Gospodarza Starówki. Urzędnik będzie dysponował bazą lokali komunalnych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej. Będzie też informował o instrumentach pobudzających aktywność gospodarczą.

Projekt Spichlerza nr 57 dedykowany jest przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami. Zakłada zainstalowanie zewnętrznej windy panoramicznej od strony Wisły (zachodniej). Planuje się zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby umożliwiał dojazd do budynku. Dostępność umożliwią też bezprogowe wejścia do Centrum i na taras zewnętrzny oraz duże powierzchnie, które ułatwią przemieszczanie się. Ponadto w obiekcie będą znajdowały się toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie spichlerza przewiduje się zamontowanie pętli indukcyjnej dla osób niedosłyszących. Urządzenie umożliwi osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Na Błonia Nadwiślańskie będzie można zejść po przywróconych po wielu dekadach schodach, a do budynku od strony rzeki dostawiona będzie nowoczesna, ale wkomponowana w historyczną tkankę winda. Bezpośrednio do Alei Królowej Jadwigi prowadzić będzie też winda zamontowana przy Muzeum Handlu Wiślanego.

Opinie mieszkańców są podzielone

Zrewitalizowany spichlerz zmieni swój wizerunek także od zewnątrz. Adaptacja kamienicy powstała w oparciu o badania konserwatorskie i architektoniczne. Został zlecony też program prac konserwatorskich, który stanowi integralną cześć dokumentacji projektowej. Zaprojektowana kolorystyka elewacji i stolarek okiennych oraz detale architektoniczne (w tym boniowanie) odtworzą pierwotny stan kamienicy. Winda zewnętrzna panoramiczna zaprojektowana jest w przestrzeni później dobudowanych toalet. Nie wszystkim grudziądzanom koncepcja, zwłaszcza wygląd zewnętrzny przypadł do gustu. Otynkowany budynek odbiega od wizerunku ceglanego kompleksu spichlerzy.

Całkowita wartość projektu wynosi 9 mln złotych. Miasto stara się o dofinansowanie na rewitalizację tego przedsięwzięcia i wnioskuje o kwotę 8.549 415,75 zł, w tym 7.649 477,25 zł ze środków Unii Europejskiej oraz 899 938,50 zł środków Budżetu Państwa. Wniosek o dofinansowanie projektu „Adaptacja pomieszczeń zabytkowego spichlerza w Grudziądzu na cele społeczne” został złożony w grudniu 2020 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej w czerwcu 2021 roku.