smog

i

Autor: pixabay.com

Smog skutecznie zatruwa powietrze w Grudziądzu. Poziom alarmowy przekroczony. Nie ma czym oddychać

2021-01-19 14:06

W Grudziądzu od kilku dni przekraczany jest poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM 10. Przypominamy i nieustannie apelujemy, byśmy zwracali uwagę na to, co spalamy. Szkodliwe pyły często widać i czuć. Cierpi na tym nasze zdrowie.

Straż Miejska w Grudziądzu pomaga kierowcom naładować akumulator

Większy smog, im niższa temperatura

Bardzo niskie temperatury powietrza sprawiły, że ogrzewamy swoje gospodarstwa domowe jeszcze intensywniej. Niestety, przełożyło się to na pogorszenie jakości powietrza w Grudziądzu. Od początku okresu grzewczego, a więc od 1 października ubiegłego roku, do wtorku 20 stycznia, Straż Miejska przeprowadziła 220 kontroli palenisk. Wykroczeniem jest spalanie odpadów, a nie zawsze budzący nasz niepokój dym jest tego efektem. Często wynika ze spalania gorszej jakości, ale materiałów wciąż dozwolonych do użytku.

Zobacz też: Akumulatory odmawiały posłuszeństwa. Kierowcom w Grudziądzu pomagali strażnicy miejscy [WIDEO]

Straż Miejska sprawdza paleniska i apeluje

Kolejny raz Straż Miejska w Grudziądzu apeluje, aby nie spalać odpadów. Zła jakość powietrza może mieć wiele negatywnych następstw dla naszego zdrowia i prowadzić do chorób, między innymi serca czy układu oddechowego.

Spółka OPEC w Grudziądzu niedawno zamieściła na swoim profilu w mediach społecznościowych kilka przydatnych informacji. Najzdrowsza temperatura w mieszkaniu to 20 stopni Celsjusza? Na tym poziomie temperatury z jednej strony nie przeziębiasz się, a z drugiej – nie przegrzewasz mieszkania. Zdaniem ekspertów pochodzących z Politechniki Warszawskiej, gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce panowała temperatura na poziomie 20 stopni, obniżylibyśmy wtedy emisję dwutlenku węgla o 2 mln ton rocznie, czyli o całe 10 %. Warto zaznaczyć, iż do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew.

OPEC Grudziądz zaleca:
  • Kontroluj temperaturę i dopasuj ją do swoich osobistych preferencji. Zaoszczędzisz, ale przede wszystkim poczujesz się lepiej.
  • Używaj termostatów.
  • Zmniejszaj temperaturę, nie tylko wychodząc z domu. Gdy kładziesz się spać, również możesz obniżyć temperaturę w pokojach, których nie używasz. Nie wyziębiaj jednak pomieszczeń całkowicie, ponowne ich nagrzanie będzie kosztowało więcej niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury.
  • Nie zasłaniaj okien w słoneczny dzień. Słońce w naturalny sposób ogrzewa mieszkanie. W nocy z kolei zasuń rolety i zasłony, żeby lepiej zaizolować okna i zapobiec wychładzaniu pomieszczenia.
  • Nie zasłaniaj kaloryferów. Odsłonięty grzejnik zapewnia prawidłowe rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Urządzając mieszkanie, nie zabudowuj kaloryferów, nie zastawiaj ich meblami i nie zasłaniaj zasłonami. Unikaj także suszenia odzieży na grzejnikach. Zamontuj także ekrany za kaloryferami. To popularny sposób na podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Ekran za kaloryferem odbija do wnętrza ciepło, które dotychczas pochłaniała zimna ściana.
  • Wietrz intensywnie i krótko. Wietrzenie pomieszczeń poprawia nam samopoczucie i zapobiega powstawaniu zawilgoceń i pleśni. Najlepiej jest wietrzyć jednocześnie całe mieszkanie, robiąc przeciąg. Pamiętaj, aby przed otwarciem okien zakręcić kaloryfery. Wietrzymy maksymalnie 10–15 minut, by nie wyziębiać pomieszczeń.
  • Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych. Zwracaj uwagę, czy na klatce schodowej, w suszarniach i w piwnicach drzwi i okna są zamknięte. Nieszczelności zgłaszaj administracji, bo za ogrzanie pomieszczeń wspólnych płacą wszyscy lokatorzy.
  • Wymień okna na nowoczesne, dzięki temu będziesz płacić mniej. Przez stare, nieszczelne okna ciepło ucieka.

Aktualne parametry pogodowe oraz stan powietrza w Grudziądzu można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej OPEC w zakładkach Pogoda i Powietrze. W ostatnich dniach powietrze jest bardzo złej jakości.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!