Funkcjonowanie sportu żużlowego w Polsce jest nierozerwalnie związane ze współpracą z jednostkami samorządu terytorialnego. Tymczasem głos ten jest rzadko brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, które wymagają nakładów finansowych ze strony samorządów. Włodarze poszczególnych miast, w których funkcjonują kluby żużlowe, w tym Grudziądza uznali, że czas najwyższy to zmienić. Głos jednostek samorządu terytorialnego powinien być wysłuchany przed podjęciem ostatecznej decyzji przez prowadzącego rozgrywki żużlowe. Środowisko samorządowe powinno mieć w tym względzie wspólne stanowisko i mówić jednym głosem. Wtedy też byłby on nie tylko głosem wspólnie wypracowanym, ale również silniejszym. Samorząd jest bardzo ważnym partnerem dla klubu żużlowego.
Sport żużlowy to niebywała promocja dla samorządów, ale przekazując na nią pieniądze z miejskiej kasy chcą być jednocześnie partnerami nie tylko dla klubów sportowych, ale i władz Ekstraligi. Głos samorządów ma mieć nie tylko roboczy czy doradczy charakter, ale również ekspercki. Z tego też względu uznano, iż najlepszą formą realizacji tych celów jest powołanie stowarzyszenia zrzeszającego miasta, w których funkcjonuje sport żużlowy.
Dotychczas odbyły się 4 spotkania z udziałem samorządowców z większości miast, w których funkcjonuje sport żużlowy. Okazały się one – w opinii wszystkich uczestniczących – bardzo przydatne i ważne. Kolejnym krokiem powinno być założenie stowarzyszenia. Ewentualną wysokość składki członkowskiej można będzie ustalić dopiero po jego utworzeniu i wybraniu władz, ale ze wstępnych spotkań wynika, że nie powinna przekraczać ona pięciu tysięcy złotych w skali roku. Wstępnie na siedzibę stowarzyszenia przewiduje się Zieloną Górę, choć zdecydują o tym ostatecznie członkowie założyciele. Podobnie ma się rzecz w zakresie finalnej wersji statutu, który w założeniu ma mieć raczej nieskomplikowany i „odformalizowany” charakter.
Grudziądz wraz z innymi miastami w Polsce, które mają sporotwe kluby żużlowe, skorzystał z prawa do zrzeszania się z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Stowarzyszenie jest odmianą organizacji społecznej i cechuje się dobrowolnością zrzeszenia, samorządnością, trwałością orazt ym, że tworzone jest w celach niezarobkowych. Nadzór nad działalnością stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego należy do wojewody właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia. Organ nadzorujący ma prawo żądać dostarczenia przez zarząd stowarzyszenia, w wyznaczonym terminie, odpisów uchwał walnego zebrania członków oraz niezbędnych wyjaśnień od władz stowarzyszenia.