rzeźba żaby w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Żaba zamieni Ogród Botaniczny na Park Miejski. W przyszłości spodziewana jest żabia plaga

Rzeźba żaby zostanie przeniesiona. W Grudziądzu niebawem możemy spodziewać się całej plagi

2020-09-01 9:34

Historyczną rzeźbę TUM „Klimek” odnalazło w roku 2015 w prywatnym ogrodzie na terenie Grudziądza. Dzięki uprzejmości właścicieli oraz staraniom społeczników z Towarzystwa Upiększania Miasta modernistyczna rzeźba została oczyszczona, zabezpieczona i przeniesiona do Ogrodu Botanicznego.

Obecnie MORiW realizuje projekt wzbogacenia nasadzeń w Parku Miejskim. Podczas prac projektowych p. Magdalena Biernat, architektka krajobrazu, wyeksponowała dotychczas niezagospodarowany i ukryty w roślinności postument na brzegu stawu i zaproponowała aby postawić tam figurkę żaby, taką jak w Ogrodzie Botanicznym. Byłoby to nawiązanie do tradycji XX – wiecznego Grudziądza i mogłoby jednocześnie zapoczątkować pojawienie się tego elementu w różnych miejscach miasta, gdzie wypoczynek wśród zieleni łączy się z wodą. Żaba mogłaby się stać stałym, charakterystycznym elementem grudziądzkich parków.

Niestety, okazało się, że po rozebraniu fontanny na ul. Dworcowej w latach 60 – tych ubiegłego wieku zachowała się tylko jedna z 4  żab. Zofia Chlebowska, prezes TUM zaproponowała więc, żeby przenieść tę rzeźbę do Parku Miejskiego, gdzie będzie lepiej wyeksponowana i bardziej widoczna. Żaba przechodzi właśnie lifting w zakładzie kamieniarskim p. Krzysztofa Grochowskiego i za kilka dni zostanie zamontowana przy parkowym stawie.

rzeźba żaby w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu Nowa lokalizacja dla rzeźby historycznej żaby

MORiW planuje w przyszłości wykonanie replik rzeźby i usytuowanie ich w innych częściach miasta, aby grudziądzkie żaby stały się symbolem parków i zieleńców, nawiązującym do tradycji Grudziądza – Miasta Ogrodów.

Tak całuje Edyta Herbuś