W poniedziałek, 8 lutego ruszyła największa od lat przebudowa infrastruktury tramwajowej w Grudziądzu. Pierwsze prace związane z modernizacją torowiska odbywać się będą na odcinku od pętli na osiedlu Rządz do pętli przy ulicy Południowej. Całkowita długość przebudowanego torowiska w naszym mieście wyniesie około 7000 metrów. To ogromna inwestycja, której wartość sięga 144 mln złotych. Dzięki niej po Grudziądzu będą mogły jeździć nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje dostosowane do potrzeb seniorów oraz osób z niepełnosprawnością.
Zobacz też: Ciało mężczyzny w pustostatnie w Grudziądzu. Policja ustala jego tożsamość. Co było przyczyną zgonu?
Ruszył pierwszy z trzech etapów inwestycji
Modernizacja sieci tramwajowej podzielona została na trzy zadania – przebudowę odcinka torowiska od ul. Wiejskiej do pętli tramwajowej na Osiedlu Rządz, kompleksowy remont ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Marcinkowskiego do Al. 23 Stycznia, a także odcinek od ulicy Wiejskiej do Drogi Krajowej nr 16. Rozpoczęcie modernizacji torowiska wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej.
Dzisiaj historyczny moment, ponieważ rozpoczynamy największą inwestycję od wielu lat w Grudziądzu. Jest to inwestycja liniowa obejmująca dużą część miasta od centrum, od Alei 23 Stycznia do pętli na Rządzu -mówi prezydent Maciej Glamowski.
Pierwszy etap prac zakończony ma zostać do października 2021 roku, a cała inwestycja potrwa dwa lata. Kolejny będzie remontowany odcinek ulicy Toruńskiej od Alei 23 Stycznia do ulicy Marcinkowskiego. Inwestycja prowadzona będzie równolegle i rozpocznie się w połowie marca. To będzie bardzo trudny etap w wąskiej zabudowie w centrum Grudziądza. Podobnie planowane jest rozpoczęcie robót na odcinku ulicy Chełmińskiej od Laskowickiej do Wiejskiej.
Zimow aura nie straszna
Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczęły się na osiedlu Rządz. Prace budowlane swym zakresem obejmą wymianę i przebudowę wszystkich słupów trakcyjnych oraz osprzęt sieci trakcyjnej. Pierwszy etap tego zadania zakłada przebudowę sieci od pętli na OM Rządz do pętli przy ul. Południowej. Na tym odcinku wymienionej zostanie ok. 3000 metrów nowej trakcji, a przebudowane zostaną aż trzy skrzyżowania – z ul. Południową, ul. Kruczkowskiego i ul. Rakowskiego. Przebudowane zostanie też torowisko tramwajowe, które zaprojektowano po śladzie już istniejącym. Wykonana zostanie przebudowa pętli tramwajowej wraz z budową dodatkowego toru odstawczego. Pętlę zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić późniejszą rozbudowę torowiska w kierunku południowym, do przyszłego osiedla mieszkaniowego. Wykonane zostaną też m.in. nowe przystanki autobusowe, które umożliwią obsługę pasażerską przez autobusy regionalne. Dzięki temu powstanie węzeł przesiadkowy łączący środki komunikacji regionalnej i miejskiej. Natomiast włączenie się autobusów do ruchu w ulicę Konstytucji 3 Maja odbywać się będzie poprzez dodatkowy pas ruchu. Zakres robót obejmować będzie również wykonanie jednego peronu autobusowego oraz 5 peronów tramwajowych, które okalać będzie ochronne ogrodzenie uniemożliwiające wtargnięcie na jezdnie. Prace będą kosztować ponad 58,6 milionów złotych. Wykonawcą jest grupa ZUE S.A.
Kolejne etapy modernizacji ruszą w marcu
Pozostałe dwa zadania rozpoczną się jeszcze w tym kwartale. Prace obejmą modernizację torowiska od ul. Wiejskiej do DK 16 i polegać będą na przebudowie układu torowego, łącząc się bezpośrednio z zadaniem przebudowy torowiska od OM Rządz. Rozebrana zostanie istniejąca nawierzchnia torowiska tak, by wykonać jej nową konstrukcję. Powstanie nowa sieć trakcyjna, przebudowane zostaną perony oraz pojawi się nowe oświetlenie drogowe i chodniki. Całe zadanie będzie kosztować blisko 48,8 milionów złotych, a za jego wykonanie odpowiedzialna będzie Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.
W skład zadania wchodzi też kompleksowa modernizacja ulicy Toruńskiej, która zyska zupełnie inny charakter. Roboty polegać będą na całkowitej rozbiórce istniejącej konstrukcji jezdni wraz z torowiskiem. Wykonana zostanie nowa konstrukcja jezdni, chodników oraz torów, która przystosowana będzie zarówno do poruszania się pieszych, samochodów jak i tramwajów. Prace obejmą przebudowę sieci trakcyjnej, podstacji zasilającej Al. 23 Stycznia, oświetlenia drogowego oraz przebudowę sieci podziemnych. Tą część zadania wykona Firma STARBAG S.A., które wyniesie około 22 mln złotych.
Dołączam się do apelu pana prezydenta i proszę mieszkańców o wyrozumiałość, gdyż inwestycja ta będzie uciążliwa, a jej realizacja będzie wiązała się z utrudnieniami, zarówno jeżeli chodzi o objazdy, jak i o komunikację miejską – mówiła Dyrektor ZDM Sylwia Łazarczyk.
Zmiany w ruchu drogowym
Kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu na odcinku od ul. Wiejskiej do pętli tramwajowej na OM Rządz. Zmianie uległa stała organizacja ruchu na ulicy Konstytucji 3 Maja, na odcinku od uicy Jana III Sobieskiego do ulicy Rakowskiego. Na ulicy Konstytucji 3 Maja od strony ronda ks. Janusza Majewskiego aż do ulicy Łęgi wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Natomiast na odcinku od ulicy Łęgi do ulicy Rakowskiego wprowadzona zostanie wahadłowa sygnalizacja świetlna. Wjazd na ulice Kulerskiego, Froelicha i Sosnkowskiego realizowany będzie wyłącznie od strony ulicy Rakowskiego. W związku z możliwością tworzenia się zatorów w ruchu drogowym w ciągu ulicy Konstytucji 3 Maja, Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu zaleca objazd poprzez ulicy Rataja, co w znaczny sposób skróci czas dojazdu z kierunku osiedla Rządz w kierunku Centrum.
Zmiany w komunikacji miejskiej
Na trasie z Rządza do przystanku Chełmińska/Kraszewskiego – czyli punktu przesiadkowego – kursować będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Nowa linia autobusowa AT startować będzie z przystanku „Rządz” przy skrzyżowaniu ulicy Łęgi i Konstytucji 3 Maja (z tego samego miejsca co linie numer 4 i 14). Autobus objeżdżać będzie osiedle ulicy Sobieskiego, w kierunku Strzemięcina, docierając do miejsca przesiadkowego. W przeciwnym kierunku autobus nie będzie objeżdżał ulicę Sobieskiego. Pasażerowie podróżujący na trasie Rządz – Pętla „Tarpno” mogą korzystać z tego samego biletu. Bilet skasowany w autobusie bądź tramwaju obowiązywać będzie tylko i wyłącznie po niezwłocznej przesiadce do drugiego środka komunikacji miejskiej. Pasażerowie będą mieli na przesiadkę kilka minut – 3 minuty na tramwaj w kierunku Tarpna, a 4 minuty na autobus w stronę Rządza.
Poza tym przystanek Konstytucji 3 Maja (zatoka autobusowa w kierunku centrum) zostanie przesunięty w kierunku Dębowego Wzgórza – zatoka, która obecnie funkcjonuje, zostanie wyłączona z ruchu i nie będzie można z niej korzystać. Dojazd do krańcówki Poniatowskiego lub Mniszka możliwy będzie z przystanku po drugiej stronie ulicy oraz przystanku Rządz. Zwracamy uwagę aby sprawdzić zawsze tablice kierunkowe pojazdów realizujących rozkład jazdy linii komunikacyjnej nr 19.
Niewielkie zmiany nastąpią również na trasie przejazdu linii numer 10 i 17, które objeżdżać będą osiedle Rządz przez całą ulicę Sobieskiego. Autobusy zatrzymywać się będą dodatkowo na: Sobieskiego – Szkoła i Sobieskiego – Garaże.