Karol Piernicki, Straż Miejska w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Karol Piernicki, Straż Miejska w Grudziądzu

Rozpoczyna się sezon grzewczy w Grudziądzu. Zadbajmy o środowisko I nie spalajmy śmieci

2020-09-22 9:37

Noce stają się coraz chłodniejsze. Rozpoczął się sezon grzewczy. Poprzednie lata pokazały, że wciąż nie brakuje mieszkańców, którzy zatruwają środowisko, paląc niewłaściwymi materiałami. Straż Miejska w Grudziądzu przypomina o podstawowych zasadach, jakimi powinniśmy się kierować.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązuje zakaz spalania węgla brunatnego, miału najgorszej jakości, mokrego, lakierowanego czy impregnowanego drewna, paneli parkietu, płyt wiórowych, kolorowego papieru, tworzyw sztucznych, odzieży, ogumienia, styropianu, a także odpadów komunalnych I wielkogabarytowych.

Można spalać węgiel kamienny, ekogroszek, brykiet drzewny, pellet oraz suche, nieimpregnowane drewno.

Funkcjonariusze Patrolu Ekologicznego grudziądzkiej Straży Miejskiej co roku prowadzą w okresie grzewczym wzmożone kontrole palenisk. W minionym sezonie – od początku października 2019 roku do końca marca 2020 roku – przeprowadzili 615 interwencji pod kątem termicznego przekształcania odpadów, z czego 43 dotyczyły kontroli punktów prowadzących działalność gospodarczą.

W wyniku tych działań stwierdzono 48 wykroczeń. W niemal wszystkich przypadkach sprawców ukarano.

Spalanie niewłaściwych materiałów ma duży, negatywny wpływ na środowisko, które jest zatruwane. Dlatego też Straż Miejska zwraca się z apelem do mieszkańców o rozsądek i o to, byśmy wspólnie o środowisko dbali.