Bronek Malinowski

i

Autor: nadesłane przez Urząd Miejski w Grudziądzu Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego

Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego. Trwają przygotowania obchodów [AUDIO]

2021-01-28 15:52

Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza, który zmarł w tragicznym wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Patronem 2021 roku będzie Bronisław Malinowski – Honorowy Obywatel Grudziądza i utytułowany na arenie międzynarodowej lekkoatleta.

ESKA XD #015

Rok 2021 ustanowiono w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego. Olimpijczyk, honorowy obywatel miasta zostanie upamiętniony w przypadające właśnie okrągłe rocznice kilku ważnych dat związanych ze sportowcem. Lekkoatleta jest też patronem kilkunastu szkół w Polsce. Radni i władze uczcili tym samym pamięć o wybitnym sportowcu. Ustanowienie patrona jest też wyrazem szacunku dla wyjątkowych zasług sportowca. Bronisław Malinowski urodził się w Nowem nad Wisłą. Dzieciństwo spędził w Rulewie, gdzie narodziła się jego sportowa pasja.

Zobacz też: 29. FInał WOŚP w Grudziądzu. Sprawdź program imprez organizowanych przez CK Teatr [AUDIO]

Rekordy Bronka Malinowskiego dalej aktualne

W tym roku przypada zarówno 70. rocznica urodzin, 40. rocznica śmierci, jak i 45. rocznica zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego przez Bronisława Malinowskiego. Wielki olimpijczyk zapisał się w historii lekkoatletyki na zawsze, a wartość sportowa jego rekordów do dziś jest nie do doścignięcia. W Roku Bronka Malinowskiego będziemy kultywować pamięć o tym zwykłym człowieku, który dokonywał rzeczy niezwykłych. Zdobył olimpijskie złoto w Moskwie, a srebro w Montrealu. Był dwukrotnym Mistrzem Europy I dziesięciokrotnym Mistrzem Polski.

Bronek Malinowski

i

Autor: nadesłane przez Urząd Miejski w Grudziądzu Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego

Sukcesy Bronka Malinowskiego

Bronisław Malinowski to mistrz olimpijski z Moskwy w 1980 roku i wicemistrz z Montrealu w 1976 roku. Zdobywca czwartego miejsca na igrzyskach w Monachium w 1972 roku w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Dwukrotny mistrz Europy na zawodach w Rzymie w 1974 roku i dwa lata później w Pradze. Ponadto m.in. dziesięciokrotny mistrz Polski. Zdobył cztery tytuły na 3000 metrów z przeszkodami, po trzy na 5000 metrów oraz w przełajach. Natomiast w 1973 roku został halowym mistrzem kraju na 3000 metrów.

Bronek Malinowski

i

Autor: nadesłane przez Urząd Miejski w Grudziądzu Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego
Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego

Olimpijczyk urodził się 4 czerwca 1951 roku, a zginął 27 września 1981 roku w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Od śmierci olimpijczyka minęło czterdzieści lat. Most, na którym zginął, stadion, na którym trenował, szkoła na osiedlu, na którym mieszkał, ulica w centrum – zyskały jego imię. W mieście powstał też pomnik jego pamięci.

Bronek Malinowski

i

Autor: nadesłane przez Urząd Miejski w Grudziądzu Rok 2021 w Grudziądzu rokiem Bronka Malinowskiego

Mieszkańcy miasta kochali go. Znali go jednak nie tylko ze światowych sportowych aren, ale także z ulic Grudziądza, Lasu Komunalnego czy terenów nadwiślańskich gdzie trenował przemierzając kolejne setki kilometrów w drodze na sportowy szczyt. W Grudziądzu nie mówi się: Bronisław Malinowski, mistrz olimpijski. Pomimo, że jest sportową ikoną miasta ciągle mówi się: Bronek. Nasz Bronek.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!