remont torunska grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Na terenie rozkopów przy Toruńskiej pojawiło się mnóstwo śmieci

"Robi się tu niezły śmietnik" - alarmują mieszkańcy z Toruńskiej. Prace stanęły także na Placu Stycznia

2021-08-24 18:32

To już kilkanaście dni - jak na ulicy Toruńskiej nie pojawiają się drogowcy. Roboty modernizacyjne tamtejszy odcinek torów tramwajowych stanęły. Zwolniły także prace przy Al. 23 stycznia. Co dalej z remontem sieci tramwajowej?

Ulica Toruńska (odcinek od Marcinkowskiego do Kwiatowej) oraz Al. 23 stycznia (przy skrzyżowaniu z Toruńską i Sienkiewicza to element prowadzonej na terenie miasta gruntownej modernizacji sieci tramwajowej.

Prace przy ulicy Toruńskiej ruszyły w połowie marca. Najpierw zdemontowano stare torowisko, a później zajęto się pozostają częścią jezdni. Poważnie zwężono także chodniki, co nie raz powoduje spore problemy w przemieszczeniu (szczególnie mijaniu) się pieszych. Z utrudnieniami borykają się także handlowcy. Chodzi przede wszystkim o dostawy.

Dostawcy nie mają gdzie parkować. Zazwyczaj stają na ul. Kwiatowej i ten kawał noszą towar - opowiada nam właścicielka jednego ze sklepów przy ulicy Toruńskiej.

ZOBACZ TEŻ - Ruszyła modernizacja sieci tramwajowej w Grudziądzu. Są utrudnienia, a będą większe [AUDIO]

Robotników na Toruńskiej już jednak nie ma od kilkunastu dni. W tym czasie teren rozkopów zdążył zamienić się w spory śmietnik, co pokazujemy w załączonej poniżej galerii.

Robi się tutaj niezły śmietnik. Ludzie normalnie przechodzą i wrzucają tam czy to papierki, czy to plastikowe opakowania. Wieczorami bardzo często lądują tam też szklane butelki po mocniejszych trunkach - relacjonuje nam rozgoryczony mieszkaniec jednej z kamienic przy Toruńskiej.

Co jest powodem zastoju prac na Toruńskiej? Powodem jak informuje Urząd Miejski w Grudziądzu jest infrastruktura gazowa na tym odcinku drogi.

Chwilowy przestój na ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Marcinkowskiego do ul. Kwiatowej spowodowany jest koniecznością uzgodnienia zaktualizowanego projektu przebudowy sieci uzbrojenia podziemnego tj. infrastruktury gazowej u gestora sieci. Wszelkie zmiany zostały uwzględnione w dokumentacji oraz przesłane do gestora w celu ich akceptacji. Niezwłocznie po otrzymaniu ostatecznego uzgodnienia, Wykonawca powróci na ul. Toruńską w celu rozwiązania kolizji z siecią gazową. Po tych pracach możliwe będzie dopiero rozpoczęcie robót drogowych związanych z wykonaniem koryta oraz pierwszymi pracami związanymi z budową torowiska - informuje Natalia Granica z Biura Prasowego grudziądzkiego ratusza.

Z kolei Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądz dodaje, że pracownicy z remontem przy Toruńskiej powinni uporać się do listopada bieżącego roku.

Przerwa na Al. 23 stycznia wydłuży prace!

Nie tylko przy ulicy Toruńskiej brakuje drogowców. Znaczące spowolnienie działań pojawiło się także na Al. 23 stycznia. Tutaj sytuacja wydaje się jednak dużo cięższa do rozwiązania. W grę wchodzą prace wodociągowe.

W przypadku robót na skrzyżowaniu z ul. Al. 23 Stycznia, finalizowane są prace prowadzone przez MWiO w Grudziądzu związane z modernizacją infrastruktury wodociągowej. Ponadto, konieczne jest rozwiązanie kolizji sieci teletechnicznych i gazowej oraz wprowadzenia stosownych zmian w celu dowiązania się do istniejących okoliczności - dodaje Natalia Granica z Urzędu Miejskiego. 

Podobnych niespodzianek na tym odcinku może być jednak więcej. Podobnie było na niedawno remontowanej ulicy Sienkiewicza. W związku z tym, wykonawca robót złożył wniosek o przedłużenie prac... o około 4-5 miesięcy nie licząc sezonu zimowego. 

Obecnie dokumenty te, są weryfikowane przez zamawiającego - mówi przedstawicielka ratusza.

"Dojdzie do tragedii"

Problemy z pracami przy Al. 23 stycznia dotyczą nie tylko infrastruktury wodociągowej. Swoimi obserwacjami dzielą się z nami także mieszkańcy okolicznych kamienic.

Samochody z dostawą mają problem żeby dojeżdżać pod sklepy. Do tego zwężony do maksimum chodnik od ulicy Toruńskiej do Al. 23 stycznia, brak przejścia dla pieszych - wylicza mieszkaniec z Al. 23 stycznia.

Ostatnia z wymienionych uwag dotyczy zbyt odległego rozłożenia przejść dla pieszych. Obecnie mieszkańcy przez ulicę przechodzą w niedozwolonym miejscu. Zaraz przy wykopach, na wysokości budowy inkubatora przedsiębiorczości. Nie raz i nie dwa, dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji.

Tutaj w końcu dojdzie do tragedii. Ludzie przechodzą przez ulicę, żeby szybko przemieścić się na przystanek autobusowy. A co to dopiero będzie jak zacznie się szkoła i uczniowie będą wysiadali z autobusów - zastanawia się kolejny mieszkaniec kamienicy na Placu Stycznia.

Całkowita długość przebudowanego torowiska w naszym mieście wyniesie około 7000 metrów. To ogromna inwestycja, której wartość sięga 144 mln złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Super Raport 24.08 (Goście: Włodzimierz Cimoszewicz - Eurodeputowany, były premier oraz prof. Antoni Dudek - politolog, historyk, UKSW)