Spichlerz w Grudziądzu

i

Autor: Mariusz Nasieniewski, Urząd Miejski w Grudziądzu Spichlerze w Grudziądzu odzyskują dawny blask

Remont Spichlerza z dofinansowaniem z Ministerstwa. Grudziądz otrzyma 300 tysięcy złotych na renowację elewacji

2020-07-16 12:00

Miasto stara się o pozyskanie kolejnych środków na odnawianie grudziądzkich zabytków. W odpowiedzi na zgłoszony wniosek, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał naszemu miastu dofinansowanie na modernizację spichlerza nr 45. Remont obejmie elewację spichlerza od strony panoramy wiślanej. Promesa opiewa na kwotę 300 tys. zł.

W ubiegłym roku z środków własnych gminy wyremontowana została fasada spichlerza nr 45 od strony ul. Spichrzowej, wstawione zostały nowe wrota oraz wymienione zostało pokrycie dachowe na spichlerzach nr 45 i 53. Przyznane miastu dofinansowanie przez Ministra Kultury pozwoli na dokończenie remontu tego spichlerza. Ulica Spichrzowa jest jednym z piękniejszych elementów naszego miasta. W ramach ożywiania starówki władze miasta podejmują starania aby wyremontować i zagospodarować kolejne spichlerze składające się na wyjątkową panoramę naszego miasta.

Cieszę się, że dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uda się przeprowadzić kolejny etap remontu jednego z naszych spichlerzy. To niezwykle ważne, aby zabytki, które zostały wpisane na listę Pomników Historii zachować dla przyszłych pokoleń – podkreśla Maciej Glamowski.

Poza remontem spichlerza nr 45 trwa także remont spichlerza 33-35, w którym znajdzie się Muzeum Handlu Wiślanego. Według planu powierzchnię 900 m2 wypełnią ekspozycje, miejsce do edukacji muzealnej oraz kawiarenka i sklep z pamiątkami. Na pierwszym piętrze planowane jest miejsce na warsztaty, w kolejnej sali wyświetlane będą filmy. Na parterze znajdą się wystawy stałe. Piętro niżej ma znaleźć się interaktywny model grudziądzkich spichlerzy z czasów świetności Grudziądza. Na najniższej kondygnacji znajdziemy wyżej wspomnianą kawiarenkę i sklep z pamiątkami. W spichlerzu znajdzie się również winda, która umożliwi m.in. osobom starszym i niepełnosprawnym dotarcie z błoni nadwiślańskich na ul. Spichrzową. Miasto na ten projekt pozyskało dofinansowanie w wysokości ponad 9 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Praca odbywać się będzie etapami.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra

Urząd Miejski przygotowuje się również do remontu spichlerza nr 57, który zostanie przeznaczony na cele społeczne. W chwili obecnej trwają prace projektowe oraz uzgodnienia z Wojewódzkim konserwatorem Zabytków. Według koncepcji opracowanej przez zespół projektantów na najniższym poziomie znajdzie się kawiarenka z dwustopniowym tarasem i przepięknym widokiem na Wisłę. Na błonia będzie można zejść po przywróconych po wielu dekadach schodach, a do budynku od strony rzeki dostawiona będzie nowoczesna, ale wkomponowana w historyczną tkankę winda.

Miasto w najbliższych tygodniach ogłosi przetarg na renowację elewacji zabytkowego spichlerza nr 45 od strony panoramy wiślanej.

Zwiedzanie Torunia powinniśmy rozpocząć w sercu miasta