usc

i

Autor: Damian Pieczonka Grudziądzan z roku na rok jest coraz mniej

Rekordowa liczba zgonów w Grudziądzu! Pogłębia się niż demograficzny. Sprawdź statystyki [AUDIO]

2021-01-20 11:23

Tak wielu zgonów nie było od stu lat. Z roku na rok Grudziądzan ubywa. Pogłębia się niż demograficzny. Narodzin jest mniej niż zgonów. Teraz dodatkowo na statystykę ma wpływ pandemia koronawirusa. Niepokojące dane z początku 2021 roku! Sprawdź szczegóły!

Nadchodzi nowa Skoda i Mercedes | ESKA XD - Prosto z salonu #14

Mniej urodzeń, więcej zgonów

Rok 2020 nie był najlepszy. Pandemia wpłynęła na populację w Grudziądzu. Urodziło się znacznie mniej dzieci niż rok wcześniej. Padł też niechlubny rekord stulecia w rubryce zgonów. Urząd Stanu Cywilnego przygotował podsumowanie ostatnich dwunastu miesięcy również pod kątem zawarcia związków małżeńskich oraz rozwodów. Tu jest nieco bardziej optymistycznie. Poznaliśmy również najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom urodzonym 2020 roku. Są też obcobrzmiące.

Zobacz też: Zatrzymano sprawcę włamania do przychodni w Grudziądzu. Odpowie też za włamanie do sklepu

Pandemia wpłynęła na statystykę

Urodzeń w Grudziądzu było 472. To spadek o 57 procent jeśli chodzi o liczbę rejestracji w tutejszym USC. Ze względu na pandemię i zmiany w szpitalu, który przez długi czas był jednoimienny, grudziądzanki były zmuszone rodzić w szpitalach w innych miejscowościach. Oszacowano jednak, że w ubiegłym roku narodziło się w sumie 622 małych mieszkańców Grudziądza. Najczęściej rodzili się jednak chłopcy ale dużej różnicy nie ma. Dziewczynek urodziło się 234, a chłopców o czterech więcej.

Najpopularniejsze imiona w 2020 roku

Imiona najbardziej popularne wśród chłopców to:

 1. Antoni -15
 2. Aleksander -13
 3. Natan, Jakub -10
 4. Mikołaj, Szymon -9

Antek króluje w całej Polsce. W Grudziądzu po raz pierwszy jest na szczycie najbardziej popularnych imion dla chłopców.

A wśród dziewczynek:

 1. Zuzanna -17
 2. Maja -11
 3. Zofia, Olwia, Alicja -10
 4. Lena, Pola -9

Zuzia częściej bywała na pierwszym miejscu w poprzednich latach. Od 12 lat króluje:

 1. Julia
 2. Maja
 3. Zuzanna

a wśród chłopców:

 1. Jakub
 2. Kacper
 3. Filip

W 2020 roku były też mniej popularne imiona. Z niektórymi USC spotyka się po raz pierwszy. Zgodnie z ustawą można nadawać imiona obcobrzmiące ale muszą wskazywać na płeć dziecka. Są to m.in. Selena, Abdullah oraz stare polskie imiona jak Gniewko.

Katarzyna Bozińska, kierownik USC w Grudziądzu

Mniej małżeństw i rozwodów

USC w Grudziądzu odnotował w 2020 roku bardzo duży spadek zawieranych małżeństw, głównie konkordatowych. Narzeczeni często rezygnowali z ceremonii, przenosząc na 2021 rok lub dalej. Oczekują komfortowej sytuacji aby można było zaprosić dużą liczbę osób i przeprowadzić wesele zgodnie z planem. Małżeństw ogólnie było zawartych ponad 350, z tego:

 • cywilnych -223
 • konkordatowych -130

W przypadku ślubów konkordatowych nastąpił spadek o 42 procent w stosunku do 2019 roku, a ślubów cywilnych ilość spadła o 21 procent. Aktualnie są chętne pary, które zgłaszają się do grudziądzkiego USC z terminem na 2021 rok.

Ilość odnotowanych rozwodów spadła. W roku 2020 było ich 96, podczas gdy rok wcześniej 192. Możliwe, że wpływ na ten spadek ma ograniczone funkcjonowanie sądów w czasie pandemii ale też niewykluczone, że związki małżeńskie są trwalsze. Przekonamy się o tym najprawdopodobniej po statystykach za 2021 rok i później.

Przyczyna, o której nam mówili przyszli małżonkowie, którzy zrezygnowali z zawierania związku małżeńskiego była taka, że jest ograniczona liczba osób uczestniczących w ceremonii oraz zamknięte lokale gdzie można wesele zorganizować -mówi Katarzyna Bozińska, kierownik USC.

Rekord stulecia w rubryce zgonów

1990 zgonów zanotowano w grudziądzkim Urzędzie Stanu Cywilnego za 2020 rok. To nowy, niechlubny rekord. Poprzedni padł niedawno, bo w 2018 roku kiedy to zmarło 1766 osób. To była najwyższa liczba zgonów z całego stulecia. W stosunku do roku 2019, w poprzednim nastąpił wzrost o prawie trzysta zgonów. Zwyżka była zauważalna w ostatnim kwartale. Średnio w ciągu roku umierało od 100 do 120 osób. W październiku zmarło 203, w listopadzie 339, a w grudniu 327 mieszkańców. Zanotowano 45 procent zgonów kobiet. Aż 5 z nich miała powyżej stu lat. Częściej umierali mężczyźni. Tylko w dwudziestu pierwszych dniach 2021 roku zmarło już 203 osoby.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!