stypendia grudziadz 1

i

Autor: Urząd Miejski Łącznie na cały rok miasto chce przeznaczyć na kulturalne stypendia 20 tysięcy złotych

Przyznano stypendia dla grudziądzkich artystów. Rozdysponowano blisko 10 tys. zł [AUDIO]

2021-04-08 16:25

Grudziądzki ratusz przyznał stypendia artystyczne na pierwsze półrocze. Wsparcie wykorzystane zostanie na poszerzenie edukacji muzycznej oraz przygotowanie kolejne publikacji historycznej o naszym mieście. Środki finansowe podzielono pomiędzy dwójkę grudziądzan.

Komisja stypendialna złożona z przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych Komisji Kultury oraz przedstawicieli Wydziału Kultury i Sportu pozytywnie oceniła wnioski oraz programy rozwoju dwóch twórców: pianisty Jakuba Gromadzińskiego oraz historyka Dawida Schoenwalda.

Stypendia artystyczne przyznawane są od 2012 roku. To forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom Grudziądza w różnym wieku. Wsparcie projektów twórców lokalnych ma motywować ich do podejmowania nowych wyzwań w działalności artystycznej oraz pomagać realizować ciekawe projekty w sferze kultury - mówi Karol Piernicki, rzecznik grudziądzkiego ratusza.

ZOBACZ TEŻ - Wielkanocne śniadania dla seniorów w Grudziądzu. Rozwieziono bezpłatne zestawy [ZDJĘCIA, AUDIO]

Dotychczas 60 razy udzielono tej formy wsparcia artystom i ludziom kultury. Na rok 2021 zarezerwowano na ten cel kwotę 20 tysięcy złotych. Na stypendia na drugie półrocze do rozdysponowania pozostało 10,5 tysiąca złotych.

Zachęcamy zatem utalentowanych i pełnych pasji grudziądzan do składania wniosków na realizację pomysłów w dziedzinie kultury i sztuki. Kolejne wnioski o podział środków finansowych na stypendia można będzie składać do 31 maja 2021 r - dodaje urzędnik.

O stypendiach artystycznych mówi Karol Piernicki z grudziądzkiego ratusza. Posłuchaj:

Szczegółowe warunki, tryb przyznawania i pozbawiania zostały określone w Uchwale Nr XXII/11/12 Rady Miejskiej Grudziądza z 22 lutego 2012 r. w sprawie określenia warunków i trybu przyznawania i pozbawiania stypendium w dziedzinie kultury i sztuki. Wnioski dostępne są TUTAJ

Kim są stypendyści?

Jakub Gromadziński to młody, uzdolniony i obiecujący pianista. Stypendium w kwocie 5 tysięcy złotych przeznaczy na dofinansowanie edukacji artystycznej, doskonalenie umiejętności gry na instrumencie oraz rozwój zdolności twórczych i kompozytorskich.

Dawid Schoenwald to z kolei historyk grudziądzkiego muzeum i autor kilkunastu publikacji poświęconych historii naszego miasta. Stypendium w wysokości 4,5 tysiąca złotych przeznaczy na przeprowadzenie kwerendy w archiwach państwowych oraz zbiorach bibliotecznych i muzealnych dotyczącej pomników, tablic i płyt pamiątkowych istniejących w Grudziądzu do roku 1939. Efektem stypendium będzie przygotowanie publikacji pt. „Pomniki i tablice przedwojennego Grudziądza”.

stypendia grudziadz 2

i

Autor: Urząd Miejski Dawid Schoenwald (na zdjęciu po lewej) na codzień pracuje jako historyk w grudziądzkim Muzeum

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Raport z Anteny 08.04