WOT

i

Autor: 8. Kuj-Pom Brygada Obrony Terytorialnej Przysięga nowych terytorialsów już 28 sierpnia

Przysięga wojskowa i piknik w Grudziądzu. Święto Brygady Obrony Terytorialnej

2021-08-24 10:06

Po niedawnych uroczystościach święta Wojska Polskiego, Błonia Nadwiślańskie w Grudziądzu ponownie wypełnią mundurowi. Przysięgę wojskową składać będą żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Poza tym zaplanowano wiele atrakcji dla mieszkańców podczas pikniku. Będzie pokaz jazdy konnej, sprzętu wojskowego i tradycyjna grochówka.

Ekipa Eska Summer City odwiedziła Przystanek Piekuś w Osielsku

W sobotę 28 sierpnia odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa połączona ze świętem Brygady oraz ślubowanie absolwentów SP SONDA. W ramach obchodów nadana zostanie Chorągiew Wojska Polskiego i proporce rozpoznawcze dowódcą batalionów. Po oficjalnej części, dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprasza na Błonia Nadwiślańskie w Grudziądzu na piknik wojskowy. Podczas imprezy nie zabraknie tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku. Poza tym zaplanowano pokaz sprzętu wojskowego i działań dynamicznych oraz jazdy konnej, atrakcje dla dzieci, rejsy po Wiśle. Podczas pikniku będą obecni mundurowi z wielu jednostek Sił Zbrojnych RP, którzy przedstawią charakter ich codziennej służby. Jedną z głównych atrakcji wydarzenia będzie występ Chóru Copernicus przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń.

Szkolenie terytorialsów

13 sierpnia 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wcieliła blisko 200 ochotników, którzy przejchodzą szkolenie, zorganizowane w ramach akcji „Wakacje z WOT”. Jest to projekt realizowany w całym kraju, który umożliwia służbę uczniom, studentom, nauczycielom i wszystkim innym osobom będącym w stanie wygospodarować 16 dni potrzebnych na zaliczenie szkolenia podstawowego tylko w okresie wakacyjnym. Prawie połowa z tych osób służyła wcześniej w innych formacjach i ma złożoną przysięgę wojskową. Dla nich przygotowano osobne szkolenie wyrównawcze, które potrwa 8 dni.

Harmonogram
  • 11.00-12.10 – uroczysta przysięga wojskowa, święto Brygady, wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego i proporców rozpoznawczych, ślubowanie absolwentów SP SONDA
  • 12.10-16.00 – piknik wojskowy Miejsce: Błonia Nadwiślańskie, Grudziądz

Młodzi rekruci zmierzą się z intensywnym szkoleniem w warunkach poligonowych pod okiem doświadczony instruktorów z 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu i 83 blp w Grudziądzu. Będą zdobywać podstawowe umiejętności z zakresu m.in. taktyki, szkolenia strzeleckiego, musztry, regulaminów, czy udzielania pierwszej pomocy. Ich wiedza i umiejętności praktyczne z tych zagadnień zostaną sprawdzone podczas pierwszego poważnego egzaminu na ich żołnierskiej drodze, którym będzie całodniowa pętla taktyczna. Jeżeli ukończą ten etap z pozytywnym wynikiem, zwieńczeniem ich wysiłków będzie wypowiedzenie słów roty przysięgi wojskowej podczas trzeciego święta 8 K-PBOT, które odbędzie się 28 sierpnia na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu.

WOT

i

Autor: 8. Kuj-Pom Brygada Obrony Terytorialnej Trwa szkolenie nowych Terytorialsów

Nowi Terytorialsi ich pierwsze Święto Wojska Polskiego jako żołnierze spędzali na poligonie. Ich starsi służbą koledzy uczestniczyli w piknikach wojskowych w Rypinie i Tucholi. Tak liczne stawiennictwo nowych ochotników do służby jest również efektem wytężonej pracy rekruterów WOT, którzy służą w naszym województwie. Jeżeli zastanawiasz się, czy służba w Siłach Zbrojnych RP jest dla Ciebie, wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz kontakt do osoby, która odpowie na pytania dotyczące służby i pomoże dopełnić wszystkich formalności, aby wstąpić w szeregi.

W piątym rodzaju Sił Zbrojnych RP służy blisko 30 tys. żołnierzy. Po piątkowym wcieleniu utworzona 15 stycznia 2018 r. 8. K-PBOT liczy już ponad 1800 żołnierzy, którzy na co dzień służą w Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu i Bydgoszczy. Ich Stały Rejon Odpowiedzialności obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. Terytorialność spełnia tu kluczową rolę. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z którego wywodzą się żołnierze. Teren, który żołnierz zna „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności. W ten sposób piąty rodzaj Sił Zbrojnych wnosi wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Stąd określenie Terytorialsi, które przyjęło się do określania żołnierzy WOT. Motto „zawsze gotowi, zawsze blisko” dopełnia charakteru terytorialnej służby w najbliższej okolicy, z której pochodzą żołnierze.