szpital w Grudziądzu

i

Autor: Urząd Miejski w Grudziądzu 600 pacjentów ze szpitala w Grudziądzu może zostać przeniesionych lub wypisanych

Przyjmowane będą tylko nagłe przypadki. Szpital w Grudziądzu przygotowuje się na epidemię koronawirusa

2020-03-13 13:13

Lecznica zostanie przekształcona w jednolity szpital zakaźny. Przyjmować będzie zarażonych, wymagających dodatkowej specjalistycznej pomocy. Na oddziałach przebywa obecnie 600 pacjentów. Część zostanie wypisana do domu, część przeniesiona do szpitali w regionie. To będzie zależeć od stanu zdrowia chorego. Gdzie szukać pomocy w nagłych przypadkach?

Przenosiny pacjentów możliwe już w weekend. Grudziądzki szpital przygotowuje się do przekształcenia w szpital zakaźny. To tutaj trafiać mają chorzy z koronawirusem w szczególnych przypadkach jak np. kobiety ciężarne. Obecnie na oddziałach przebywa 600 pacjentów. Relokacja pacjentów i przygotowywanie oddziałów będzie odbywać się etapami. Czasowo pozostanie podstawowa opieka zdrowotna, opieka nocna oraz świąteczna dla pacjentów nie zarażonych wirusem. Pozostanie na chwilę obecną Oddział dziecięcy, a dla nagłych przypadków bez wirusa wydzielony zostanie jeden z budynków, który zostanie przystosowany wielospecjalistycznie. Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie przekształcony w izbę przyjęć dla pacjentów z koronawirusem. 

– W tej trudnej dla całego kraju sytuacji rząd wykorzystuje ponadregionalny potencjał grudziądzkiego szpitala. To dowód na to, jak ważna, wręcz jak strategiczna jest to placówka medyczna – mówił w trakcie konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski.

Docelowo w przypadku wystąpienia dużej liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2 cały grudziądzki szpital zostanie przekształcony i zaadoptowany dla chorych. Początkowo jednak relokacja pacjentów i przygotowywanie oddziałów będzie odbywać się etapami. Na chwilę obecną pozostanie podstawowa opieka zdrowotna, opieka nocna oraz świąteczna dla pacjentów nie zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Oddział dziecięcy na chwilę obecną również pozostanie. SOR zostanie przekształcony w izbę przyjęć dla pacjentów z koronawirusem SARS-CoV-2.  Dla nagłych przypadków bez wirusa wydzielony zostanie jeden z budynków, który zostanie przystosowany wielospecjalistycznie.

– W pierwszej kolejności przekształcimy dawny oddział pulmonologiczny, który ma osobną wentylację. Staramy się o wszystkim na informować bieżąco. Sytuacja rozwija się dynamicznie – mówił w trakcie konferencji dyrektor szpitala Maciej Hoppe. Ponadto szpital ograniczył również kontakt bezpośredni. Rejestracja do poradni specjalistycznych odbywa się przez telefon. Zawieszone zostały odwiedziny u hospitalizowanych pacjentów.

Obecnie szpital opracowuje dokładny plan postępowania. W szpitalu zabezpieczonych może zostać nawet 1000 łóżek. Dzisiaj rano zarówno w Grudziądzu jak i w regionie nie było potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Z Grudziądza przewieziono do tej pory 9 pacjentów z podejrzeniem, w tym jedno dziecko. 92 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym.