komunikacja miejska

i

Autor: Damian Pieczonka

Przesiadki słono ich kosztują. Pasażerowie w Grudziądzu nie mogą zakupić biletu godzinnego

2020-07-22 10:29

20 lipca wprowadzono w Grudziądzu nową siatkę połączeń w komunikacji miejskiej. Oparta jest na węzłach przesiadkowych. Wejście do kolejnego pojazdu oznacza konieczność skasowania nowego biletu. To dodatkowe koszty dla pasażerów.

Bilet normalny kosztuje 3,20 zł. Aby podróżować z przesiadką, do czego część pasażerów jest zmuszona w związku z nową siatką połączeń, należy skasować kolejny bilet. To spore obciążenie dla domowego budżetu. Tylko w jedną stronę, podróż grudziądzką komunikacją może kosztować dorosłego nawet 6,40 zł. Najbardziej opłacalne są bilety okresowe, miesięczne lub 90 -dniowe. Co jeśli transport publiczny wybieramy sporadycznie? Wtedy pozostaje nam korzystać z karnetów wieloprzejazdowych albo biletu godzinnego. Ten ostatni to nowość. Radni zdecydowali o wprowadzeniu nowego biletu, by właśnie umożliwiść przesiadanie się. Niestety ten bilet również kosztuje nie mało, bo 4 zł. Jest to jednak pewna oszczędność, choć najlepszym rozwiązaniem, byłoby umożliwienie pasażerom podróży godzinnej na jednym bilecie, bez konieczności kasowania kolejnego. To nie wina podróżnych, że miasto zdecydowało się na cięcia w rozkładach I skrócenie kursowania poszczególnych linii. Bilet godzinny jednak nie jest dostępny. Dlaczego?

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Grudziądza, zakup biletu 60-minutowego będzie dostępny dopiero od 1 sierpnia. Miasto nie przygotowało należycie rewolucji w rozkładach. Na brak dogodnych połączeń narzeka wielu podróżnych. Najwięcej kursów zlikwidowano poza godzinami szczytu oraz w weekendy. Bilet godzinny, zdaniem Ratusza umożliwi mieszkańcom korzystanie z systemu przesiadkowego w komunikacji miejskiej bez ponoszenia dodatkowych opłat za przejazd. A jednak jest on droższy od zwykłego. Miasto w ten sposób na przesiadkach dodatkowo zarobi.

Bilet 60-minutowy obowiązywać będzie na obszarze komunikacyjnym: gminy-miasto Grudziądz oraz gmin z którymi gmina-miasto Grudziądz ma podpisane porozumienia (Gmina Grudziądz, Gmina Rogóźno, Miasto i Gmina Radzyń Chełmiński). Bilety 60-minutowy zachowuje swoją ważność od momentu skasowania i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich liniach w obowiązującym czasie.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra

Bilety godzinne będzie można zakupić w punktach sprzedaży biletów w Centrum Handlowym „Alfa” oraz przy pętli autobusowo-tramwajowej w Tarpnie, w biletomatach, a także poprzez aplikacje telefoniczne obsługujące sprzedaż asortymentu: GoPay (również aplikacja internetowa), moBILET, SkyCash oraz mPay.

Charytatywny Festiwal Mody w Grudziądzu