Przedświąteczny chaos sprzyja kieszonkowcom

i

Autor: unsplash.com/

Przedświąteczny chaos sprzyja kieszonkowcom

2021-12-20 1:29

Pośpiech, stres i chaos. Takie odczucia często towarzyszą nam przed świętami, a to najlepszy moment dla oszustów i kieszonkowców. Jak postępować by nie paść ich ofiarą? Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu podpowiadają.

Wystarczy chwila nieuwagi by pozbyć się wartościowych przedmiotów. Zatłoczone galerie handlowe czy supermarkety, które częściej niż zwykle odwiedzamy w okresie przedświątecznym, są idealnym miejscem dla kieszonkowców. Co zrobić, by nie paść ich ofiarą? Przede wszystkim, nie trzymajmy wszystkich rzeczy w jednym miejscu. Klucze od mieszkania, telefon czy portfel powinny znajdować się w miejscach trudno dostępnych dla przypadkowych przechodniów.

Zamek damskiej torebki powinien być w zasięgu naszego wzroku. Co ważne - nie trzymajmy w portfelach ważnych informacji zapisanych na kartkach, takich jak np. pinów do kart, kodu do domofonu etc. Zabezpieczajmy nie tylko nasze mieszkania, ale i auta. Pamiętajmy, by nie pozostawiać na widoku wartościowych przedmiotów.

Czujność należy zachować także w sieci. Nie klikajmy w podejrzane linki, wysyłane nam np. w wiadomościach SMS i nie prowadźmy rozmów z osobami, co do których tożsamości nie mamy pewności. Najczęściej są to oszuści, chcący wyłudzić od nas pieniądze. Zadbajmy, by przygotowania do zbliżających się świąt były spokojne, a przede wszystkim bezpieczne.