Praca na etacie w Grudziądzu – gdzie szukać zatrudnienia na umowę o pracę?

i

Autor: mat. prasowy

Praca na etacie w Grudziądzu – gdzie szukać zatrudnienia na umowę o pracę?

2022-09-13 12:30

Czy naprawdę tak trudno jest znaleźć zatrudnienie w Grudziądzu? Jakie wymagania mają miejscowi pracodawcy i na jakie zarobki można liczyć? Gdzie najczęściej pojawia się praca? Grudziądz jest miastem wyłącznie robotniczym, czy pracownik umysłowy również znajdzie tu coś dla siebie? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak wygląda sytuacja na grudziądzkim rynku pracy?

Biorąc pod uwagę wspomniany wyżej poziom bezrobocia, sytuacja wydaje się co najmniej nieciekawa. Niemniej, wcale nie oznacza to, że zdobycie zatrudnienia jest niemożliwe – nawet, gdy mówimy o etacie stabilnym, na podstawie umowy o pracę. Przede wszystkim trzeba poznać lokalny rynek pracy, by wiedzieć, w jakim zawodzie czy profesji, powinniśmy upatrywać swoich szans. Oczywiście, wiele zależy od posiadanych już przez nas umiejętności, choć w niektórych przypadkach, może zachodzić konieczność przebranżowienia się.

Do najczęściej zauważanych zawodów deficytowych, należy przede wszystkim kierowca międzynarodowy czy dostawca lokalny. Sytuacja branży transportowej, jednej z najdynamiczniej rozwijających się w naszym kraju, jest od kilku lat niezmienna w każdym, polskim mieście. Co za tym idzie, ze znalezieniem pracy nie powinien mieć problemu również mechanik samochodowy, elektryk, czy spawacz.

Branża budowlana również cierpi na brak rąk do pracy, więc w niej także możesz upatrywać swoich szans na znalezienie zatrudnienia. Do głównych zawodów deficytowych w tym sektorze, należy brukarz, murarz, cieśla, szeregowy robotnik, a nawet inżynier budownictwa. W mniejszej, choć zauważalnej ilości, na etaty mogą liczyć takie profesje, jak kasjer-sprzedawca, magazynier, czy fryzjer.

Największe trudności ze znalezieniem pracy, mogą mieć pracownicy biurowi oraz ci zatrudnieni w branży IT. Z tego względu, programiści czy graficy, bardzo często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej lub freelancing, który nie ogranicza się terytorialnie wyłącznie do Grudziądza. Niemniej, należy podkreślić, że bez względu na statystyczną dostępność określonego etatu, każdy leży w zasięgu Twojej ręki – o ile tylko wiesz gdzie i jak szukać.

Gdzie szukać pracy w Grudziądzu?

W Grudziądzu, podobnie jak w większości innych, polskich miast, internet odgrywa kluczową rolę w procesie rekrutacji – bez względu na branżę, w jakiej zamierzamy się realizować. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że największa ilość ofert, pojawiać się będzie na wszelkiego rodzaju portalach ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl.

Przedsiębiorca może łatwo zbadać kompetencje kandydatów, na podstawie nadesłanych przez nich CV i skontaktować się z wieloma z nich w niezwykle krótkim czasie, nie zapraszając każdego z osobna na rozmowę rekrutacyjną. Z kolei osoby poszukujące zatrudnienia, mają dostęp do setek rozmaitych ogłoszeń, z których na wszystkie mogą odpowiedzieć w ciągu jednego dnia.

Tak czy inaczej, jeśli ktoś nie jest fanem postępującej cyfryzacji, to i tak nie powinien obawiać się, że drzwi do wymarzonej kariery zostały przed nim zatrzaśnięte. Masz do dyspozycji jeszcze co najmniej dwie opcje, dzięki którym znacząco zwiększysz swoje szanse na otrzymanie intratnej posady. Pierwszą z nich, jest osobiste doręczenie swojego CV przedsiębiorcy, po uprzednim udaniu się do określonego zakładu pracy. Istnieje szansa, że (w zależności od branży) umowę o pracę otrzymasz „od ręki” – a nawet jeśli nie, to dostatecznie zapadniesz pracodawcy w pamięć, by priorytetowo rozpatrzył Twoją kandydaturę w trakcie najbliższej rekrutacji.

Ku powyższemu możesz skłaniać się nawet wówczas, gdy nabór na nowych pracowników formalnie nie został ogłoszony – nigdy nie wiadomo, jakie niespodzianki szykuje dla Ciebie życie. Tak czy inaczej, jeśli wszystkie z wzmiankowanych wyżej metod zawiodą, warto skusić się na przejrzenie różnorakich anonsów w miejscowym urzędzie pracy. Wbrew pozorom, nawet w dobie powszechnej cyfryzacji, urząd pracy może stanowić bogate źródło wartościowych ofert, przeznaczonych nie tylko dla pracowników fizycznych, ale także dla specjalistów o wyższym wykształceniu.

Praca dorywcza w Grudziądzu a umowa o pracę

Nawet pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się grudziądzki rynek pracy, miasto oferuje zatrudnienie studentom czy emerytom, którzy nie poszukują stałego etatu, a jedynie okazji do podreperowania domowego budżetu. Pod kątem pracy w Grudziądzu studentów, najczęstszym z wykonywanych przezeń w tej formie zawodów, jest pracownik fast-food, doręczyciel ulotek, czy kurier miejski. Z kolei w przypadku emerytów, króluje profesja ochroniarza, czy stróża.

W takich przypadkach, w grę wchodzi najczęściej umowa cywilnoprawna, choć umowa o pracę również nie jest wykluczona – stosują ją najczęściej większe firmy (sieci handlowe, czy rozpoznawalne marki gastronomiczne), które obawiają się konsekwencji związanych ze świadomym łamaniem Kodeksu Pracy.

Etat w Grudziądzu – co zrobić, gdy nie możemy go znaleźć?

Biorąc pod uwagę nie tylko potencjalne problemy ze znalezieniem pracy, ale też swoje osobiste preferencje, warto zastanowić się nad wszelkimi alternatywami dla pracy na etacie w Grudziądzu. Jedną z najbardziej oczywistych, rzucających się na myśl w pierwszej kolejności, jest oczywiście rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Takie przedsięwzięcie wymaga nie tylko odwagi, ale też kreatywności, oraz, co oczywiste, odpowiedniego kapitału na start – a o to już może być trudno, szczególnie, gdy mówimy o tym w kontekście osoby poszukującej zatrudnienia.

Na szczęście, istnieje kilka metod, dzięki którym będziesz w stanie otworzyć własną działalność gospodarczą przy minimalnym udziale środków własnych. Możesz na przykład skorzystać z pomocy rozmaitych programów rządowych czy europejskich, które przeznaczone są właśnie dla początkujących przedsiębiorców. W innym przypadku, warto zastanowić się nad crowdfundingiem, który w ostatnich latach stale zdobywa na popularności.

Dla wielu osób, korzystnym rozwiązaniem może być również freelancing – dotyczy on przede wszystkim specjalistów z branży IT czy marketingu. Programista, grafik, czy copywriter, z całą pewnością doceni zasięg swoich usług, obejmujący de facto cały kraj, jak również zarobki, które w niektórych przypadkach, mogą nawet przewyższać te na etacie.