grudziądz

i

Autor: Damian Pieczonka Wiklinowe Wzgórze -nowe miejsce rekreacyjne w Grudziądzu

Pomysł na Wiklinowe Wzgórze w Grudziądzu. Trwa głosowanie na projekt GBO

2021-06-30 9:55

Wiklinowe Wzgórze to nowa przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców Grudziądza. Powstanie o ile projekt złożony do Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022 zyska odpowiednio duże poparcie głosujących. Głosowanie trwa do 4 lipca. To ostatnie chwile aby zapoznać się z inicjatywą i zadecydować.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 25.06.2021

Grudziądzanie mogą zyskać nową przestrzeń rekreacyjną. Powstał projekt na Wiklinowe Wzgórze. To jeden z pomysłów jaki został poddany pod głosowanie w ramach GBO 2022. Celem jest zagospodarowanie trawiastej polany leżącej na wiślanej skarpie i nadanie jej nowej funkcji. Powstanie ogólnodostępne i wielofunkcyjne miejsce rekreacyjne wykonane głównie z naturalnych materiałów czyli wikliny, drewna oraz kamienia. Wiklinowe Wzgórze to powierzchnia około 50 arów. Zlokalizowana jest pomiędzy Górą Zamkową, zadrzewioną skarpą oraz położoną niżej zabudową ulicy Nadgórnej.

Zobacz też: Górę Zamkową w Grudziądzu czeka kolejna rewitalizacja. Prezydent Glamowski zdradza szczegóły

Polana zostanie podzielona na strefy

Zostanie wydzielonych kilka stref. Ponadto polana zostanie wyposażona w kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Strefy oddzielone będą nasadzoną roślinnością: drzewami, trawami ozdobnymi, bylinami oraz założoną łąką kwietną. W efekcie podjętych działań zostanie utworzone nowe miejsca do rekreacji dla mieszkańców Grudziądza oraz odwiedzających.

Przestrzeń do gier i zabaw

Na realizacji Wiklinowego Wzgórza w pierwszej kolejności zyskają mieszkańcy Starego Miasta oraz Śródmieścia. Szczególnie dzieci oraz młodzież szkolna otrzymają bezpieczną i przyjazną przestrzeń do zabaw i gier zespołowych, przy bezpośrednim kontakcie z naturą, z dala od miejskich hałasów i zanieczyszczeń. Z pewnością miejsce będzie również odwiedzane przez dorosłych i osoby starsze, które otrzymają miejsce do wypoczynku oraz wspólnego biesiadowania. Wzgórze stanie się więc miejscem wielopokoleniowej integracji dla całych rodzin i wspólnot sąsiedzkich. Utworzenie Wiklinowego Wzgórza pozytywnie wpłynie na realizację trudnego procesu rewitalizacji społecznej Śródmieścia i Starówki. Ponadto w czasach pandemii da możliwość mieszkańcom bezpiecznego wyjścia z domu i spotkania się z bliskimi.

Jak wyglądać ma Wiklinowe Wzgórze?

1. strefa wypoczynku w pobliżu naturalnego miejsca zabaw dla dzieci (ławki, altana wiklinowa)

2. strefa rekreacji - naturalne miejsce zabaw dla dzieci (piaskownica, tunel z wikliny, słupki drewniane, wiklinowe "tipi", itp.)

3. strefa rekreacji (otwarta polana do gier zespołowych)

4. strefa wypoczynku (wiklinowa altana, grille i ławostoły)

5. strefa do wyprowadzania psów (psia toaleta, wybieg) oddzielona roślinnością.

Grillowanie na polanie będzie legalne

Wiklinowe Wzgórze ponadto leży na turystycznym szlaku pieszo-rowerowym prowadzącym od Błoni Nadwiślańskich (spichlerzy), poprzez Górę Zamkową i wieżę Klimek, do Cytadeli Grudziądzkiej. Biorąc pod uwagę te kilka atrakcji skomunikowanych w jednym ciągu z pewnością przyciągną one mieszkańców z całego Grudziądza oraz okolicznych miejscowości. Wzgórze jako nieliczne z miejsc oferować będzie możliwość bezpiecznego i legalnego korzystania z publicznego grilla w pięknych okolicznościach przyrody. Samo miejsce oferuje ponadto z jednej strony widok na dolinę Wisły, z drugie na historyczną zabudowę śródmiejską z jej zabytkowymi dachami.

Spacery z psami

Ostatnią grupą społeczną, która skorzysta z nowego miejsca będą właściciele psów, którzy zyskają miejsce do wyprowadzania swoich czworonożnych przyjaciół a to przełoży się na zachowanie większej czystości w mieście.Przy wspólnej trosce o Wzgórze, zachowaniu porządku i dbaniu o pozytywne relacje, jest szansa, że to miejsce stanie się wielosezonową atrakcją miejską, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Na projekt Wiklinowego Wzgórza można zagłosować spośród zadań ogólnomiejskich. Jego wartość to 250 tysięcy złotych. Termin upływa 4 lipca.

Poniżej krótka instrukcja jak zagłosować?

  • Wyboru zadań dokonuje się na podstawie głosowania: jawnego, bezpośredniego oraz powszechnego.
  • Głos na wybrane zadanie/zadania można oddać w formie elektronicznej za pomocą systemu do obsługi GBO.
  • Wykaz zadań, na które można głosować wraz z przypisanymi kodami zostanie podany do publicznej wiadomości najpóźniej na 5 dni przed rozpoczęciem głosowania.
  • Każdemu mieszkańcowi przysługuje prawo oddania głosu na dwa zadania finansowane w ramach GBO zgłoszone i dopuszczone do głosowania w okręgu, w którym zamieszkuje, na dwa zadania finansowane w ramach GBO zgłoszone i dopuszczone do głosowania jako ogólnomiejskie oraz na dwa zadania zgłoszone i dopuszczone do głosowania jako miękkie.
  • Każdy mieszkaniec może zagłosować tylko raz.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!