Marek Nowak

i

Autor: Damian Pieczonka Marek Nowak wysłał oświadczenie do mediów w sprawie szpitala zakaźnego w Grudziądzu

Pomoc w nagłych przypadkach i dla chorych z koronawirusem. To smutna wiadomość -czytamy w oświadczeniu Marka Nowaka

2020-03-13 21:37

Przyjmowane będą tylko nagłe przypadki. Szpital w Grudziądzu przygotowuje się na epidemię koronawirusa. Lecznica zostanie przekształcona w jednolity szpital zakaźny. Przyjmować będzie zarażonych, wymagających dodatkowej specjalistycznej pomocy. Na oddziałach przebywa obecnie 600 pacjentów. Część zostanie wypisana do domu, część przeniesiona do szpitali w regionie. To będzie zależeć od stanu zdrowia chorego. Zdaniem Marka Nowaka, byłego dyrektora placówki -to wielkie nieporozumienie.

Przenosiny pacjentów możliwe już w weekend. Grudziądzki szpital przygotowuje się do przekształcenia w szpital zakaźny. To tutaj trafiać mają chorzy z koronawirusem w szczególnych przypadkach jak np. kobiety ciężarne. Obecnie na oddziałach przebywa 600 pacjentów. Relokacja pacjentów i przygotowywanie oddziałów będzie odbywać się etapami. Czasowo pozostanie podstawowa opieka zdrowotna, opieka nocna oraz świąteczna dla pacjentów nie zarażonych wirusem. Pozostanie na chwilę obecną Oddział dziecięcy, a dla nagłych przypadków bez wirusa wydzielony zostanie jeden z budynków, który zostanie przystosowany wielospecjalistycznie. Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie przekształcony w izbę przyjęć dla pacjentów z koronawirusem.

-Dziś Nasze miasto i region obiegła smutna wiadomość o przekształceniu w całości jedynego Szpitala wieloprofilowego w Grudziądzu na szpital zakaźny. Są miasta w Naszym regionie, które mają po kilka szpitali. Przekształcenie jedynego szpitala w promieniu 70 kilometrów dla rejonu leczniczego 500 tysięcy mieszkańców w zakaźny jest wielkim nieporozumieniem. Dziś ludzie zestresowani bieżącą sytuacją potrzebują szybkiego dostępu do dobrego szpitala w nagłych przypadkach. Należy również pomyśleć o ludziach zakażonych i dać im szanse zdrowienia. Trzeba zachować proporcje w miarkowaniu. Nie wolno niszczyć i narażać innych w imię celu doraźnego -czytamy w przesłanym oświadczeniu Marka Nowaka I dodaje -Panie Prezydencie ze smutkiem patrzę na Pana bezradność. Pan ma bronić i chronić mieszkańców, ma Pan być ostoją. Co Pan myślał zgadzając się bez żadnej alternatywy i skazując swoich wyborców na tułaczkę za zdrowiem.

W piśmie przesłanym do mediów były dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego zwraca uwagę na to, że nie można likwidować jedynego szpitala w Grudziądzu. W Naszym mieście są pawilony do tego dostosowane, które spełniają warunki. Jego zdaniem jest jeszcze czas na zmianę decyzji.

– W tej trudnej dla całego kraju sytuacji rząd wykorzystuje ponadregionalny potencjał grudziądzkiego szpitala. To dowód na to, jak ważna, wręcz jak strategiczna jest to placówka medyczna – mówił w trakcie konferencji prasowej Prezydent Maciej Glamowski.

Docelowo w przypadku wystąpienia dużej liczby zakażonych wirusem SARS-CoV-2 cały grudziądzki szpital zostanie przekształcony i zaadoptowany dla chorych. Początkowo jednak relokacja pacjentów i przygotowywanie oddziałów będzie odbywać się etapami. Na chwilę obecną pozostanie podstawowa opieka zdrowotna, opieka nocna oraz świąteczna dla pacjentów nie zarażonych wirusem SARS-CoV-2. Oddział dziecięcy na chwilę obecną również pozostanie. SOR zostanie przekształcony w izbę przyjęć dla pacjentów z koronawirusem SARS-CoV-2.
Dla nagłych przypadków bez wirusa wydzielony zostanie jeden z budynków, który zostanie przystosowany wielospecjalistycznie.

– W pierwszej kolejności przekształcimy dawny oddział pulmonologiczny, który ma osobną wentylację. Staramy się o wszystkim na informować bieżąco. Sytuacja rozwija się dynamicznie – mówił w trakcie konferencji dyrektor szpitala Maciej Hoppe. Ponadto szpital ograniczył również kontakt bezpośredni. Rejestracja do poradni specjalistycznych odbywa się przez telefon. Zawieszone zostały odwiedziny u hospitalizowanych pacjentów.

Obecnie szpital opracowuje dokładny plan postępowania. W szpitalu zabezpieczonych może zostać nawet 1000 łóżek. Dzisiaj rano zarówno w Grudziądzu jak i w regionie nie było potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Z Grudziądza przewieziono do tej pory 9 pacjentów z podejrzeniem, w tym jedno dziecko. 92 osoby są pod nadzorem epidemiologicznym.