smieci grudziadz

i

Autor: Nadesłane Stawka za wywóz odpadów od 1 maja wzrośnie o 8 złotych

Podwyżki za wywóz odpadów dla mieszkańców Grudziądza! O ile wzrośnie stawka? [AUDIO]

2021-03-19 0:25

W maju mieszkańców Grudziądza czekają podwyżki za wywóz śmieci. Dotychczasowo za jedną osobę płacimy 20 złotych, po podwyżce stawka wzrośnie do 28. By zaczęła ona obowiązywać, zgodzić muszą się radni.

Nowa stawka za wywóz odpadów została przedstawiona podczas konferencji prasowej. Udział w niej wzięli Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz Bartosz Herzke, Dyrektor Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie.

Propozycja takiej stawki pozwala na zbilansowanie tego systemu. Brak tego bilansowania wielokrotnie zarzucała nam Regionalna Izba Obrachunkowa - mówi prezydent Maciej Glamowski.

ZOBACZ TEŻ - MPGN informuje o podwyżkach na cmentarzu. Nie będą one jednak aż tak wielkie! [AUDIO]

Do kwietnia w Grudziądzu obowiązuje jeszcze stawka 20 złotych. Oznacza to, że od maja do grudnia za wywóz odpadów zapłacimy tzw. średnią ważoną, które będzie nieco niższa niż zaproponowana podwyżka.

Będzie to finalnie 25 złotych - dodaje włodarz miasta.

W ocenie władz miasta proponowana stawka jest minimalną, jaka pozwala na zbilansowanie systemu, co także jest wymagane ustawowo.

Główną daniną za recykling odpadów obarczeni są dzisiaj głównie mieszkańcy. Trzeba jednak podkreślić, że producenci są odpowiedzialni za wprowadzanie do obrotu opakowań, także tych, które nie podlegają recyklingowi. Trwają prace, zmierzające do rozszerzonej odpowiedzialności producentów w tej kwestii - zauważył Bartosz Herzke, Dyrektor Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie.

Konferencja prasowa o planowanej podwyżce za wywóz odpadów. Posłuchaj:

Przytoczona propozycja nowej stawki dotyczy osób, które deklarują segregację śmieci.

Czy w Grudziądzu pojawią się odpady z kodem kreskowym?

Władze Grudziądza zastanawiają się nad tzw. personalizacją śmieci. Oznaczałoby to konieczności przygotowania kodów kreskowych dla wszystkich mieszkańców. Byłyby one kluczem wstępu do kontenera na odpady.

Zapoznaliśmy się z tematem. Być może w przyszłości zdecydujemy się na przetestowanie takiego systemu, ale zrobimy to na mniejszej społeczności - odpowiada prezydent Glamowski.

Obecnie na przetestowanie podobnego systemu zdecydowało się miasto Ciechanów.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Raport z Anteny 18.03