odpady

i

Autor: Damian Pieczonka Grudziądzan czekają podwyżki opłat za wywóz śmieci w 2021 roku

Podpisano umowy na wywóz śmieci w Grudziądzu. Wzrosną opłaty i sposób naliczania. Od kiedy i o ile?

2021-01-07 9:47

W 2021 roku odpady nadal odbierać będą Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usług Miejskich PUM Sp. z o.o. oraz Wrocławskie Przedsiębiorstwo i Oczyszczalnia ALBA S.A. Grudziądz podpisał umowy na wywóz śmieci, które obowiązują od 1 stycznia. Obowiązywać będą przez dwanaście miesięcy. Mieszkańcy muszą przygotować się na wyższe opłaty.

Życzenia na 2021! Czego życzymy sobie w nowym roku?

Wywozem śmieci zajmą się dotychczasowi operatorzy

Na przełomie grudnia i stycznia podpisano umowy na wykonanie usług odbierania odpadów komunalnych. Opróżnianie pojemników z odpadów komunalnych i transportu ich do miejsc zagospodarowania odbywać się będzie od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych przez mieszkańców Grudziądza. Umowy podpisano na rok – od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

Zobacz też: Grudziądz wyemitował obligacje warte ponad 60 milionów złotych. Na co potrzebne są pieniądze?

Rozstrzygnięcia zapadły po przeprowadzeniu aukcji elektronicznej

Przedsiębiorstwo Usług Miejskich "PUM" Sp. z o.o. wycofało odwołanie przedłożone do Krajowej Izby Odwoławczej, którego wniesienie doprowadziło do opóźnień w procedurze przetargowej o udzielenie zamówienia na odbiór i wywóz odpadów. Na pierwszym etapie to Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia złożyły najkorzystniejsze oferty. Po przeprowadzonej aukcji okazało się, że operatorzy na poszczególnych sektorach pozostaną ci sami co dotychczas.

Kiedyś to było, czyli powrót do przeszłości. Co było wtedy na topie?

Pytanie 1 z 12
Buty o których marzyła każda dziewczyna będąc w szkole jeszcze kilka/kilkanaście lat temu to ...

Usługi świadczone przez firmy na danych sektorach będą kontynuowane. Wrocławskie Przedsiębiorstwo i Oczyszczalna ALBA S.A., reprezentowane przez Prezesa Zarządu Witolda Seńczuka oraz Prokurenta Seweryna Joachima, będzie obsługiwać sektor I i V gminy-miasto Grudziądz. Ceny jednostkowe brutto za tonę to kolejno 317 i 369 złotych.

Przedsiębiorstwo Usług Miejskich PUM Sp. z o.o., w imieniu którego występuje Prezes Zarządu Bogna Szałkowska, nadal będzie zajmować się wywozem odpadów komunalnych z sektorów III oraz IV. Koszt wywozu 1 tony wynosi 359,49 oraz 386,45 złotych.

Natomiast Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o. odbierać będzie odpady z terenu sektora II wraz z Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi i placówkami oświatowymi. Cena jednostkowa brutto za 1 tonę wynosi 301 złotych. Spółkę reprezentowali Prezes Zarządu Tomasz Pasikowski oraz Wiceprezes Zarządu Joanna John-Błażyńska.

Trzeba przygotować się na podwyżki opłat

Lepiej już być przygotowanym na podwyżki. Kwoty zaproponowane przez firmy są wyższe niż zakładano. Samorząd wycenił usługi łącznie na około 10,5 mln złotych. Nie udało się zmieścić w tych wyliczeniach. O ponad 600 tysięcy złotych zostały przekroczone. Grudziądzanie zapłacą więcej ale nie prędzej niż od marca. Ile? Tego jeszcze nie policzono. Prawdopodobnie zmieni się też system naliczania opłat. Dotychczas grudziądzanie płacą za osobę stawkę 20 złotych miesięcznie. Czekamy na odpowiedzi z Ratusza na zadane przez naszą redakcję pytania.

Osiągnęliśmy niższe ceny od pierwotnie oferowanych o ponad półtora miliona złotych. Przekroczenie wartości kwoty, którą przewidzieliśmy w budżecie na wywóz odpadów jest ponad 600 tysięcy złotych -mówi prezydent Maciej Glamowski.

Aktualny harmonogram wywozu odpadów znajduje się tutaj oraz w aplikacji mobilnej Eco Harmonogram.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!