Andrzej Wiśniewski oraz Krzysztof Kosiński radni PiS w Grudziądzu

i

Autor: Damian Pieczonka Andrzej Wiśniewski oraz Krzysztof Kosiński radni PiS w Grudziądzu

PiS proponuje niższe stawki opłat za śmieci i deszczówkę w Grudziądzu. Czy będą zaakceptowane?

2021-03-22 13:17

Znacznego obniżenia opłat za odprowadzenie wód deszczowych oraz utrzymania dotychczasowych stawek za wywóz odpadów w Grudziądzu chcą radni Prawa i Sprawiedliwości. Miasto szykuje zmiany. Co prawda chodzi o obniżenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców ale z drugiej strony o podniesienie opłat za śmieci, co odbije się na domowych budżetach mieszkańców. Radni PiS odnieśli się również do planowanej sprzedaży udziałów klubu piłkarskiego Olimpia Grudziądz S.A. Posłuchaj relacji z konferencji prasowej!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 19.03.2021

Obniżenia proponowanych opłat za deszczówkę I śmieci chcą radni PiS. Przygotowali własne propozycje uchwał, jako odpowiedź na planowane przez władze Grudziądza nowe stawki. Nie wiadomo czy uda się przekonać resztę Rady Miejskiej do poparcia zmian, choć zakładają korzyść dla mieszkańców I przedsiębiorców. Miasto tak jak i chyba wszyscy radni są zgodni, że wprowadzona opłata za odprowadzenie wód deszczowych jest zbyt wysoka i nadwyręża zmagających się ze skutkami pandemii przedsiębiorców. Przygotowano uchwałę, która zakłada obniżenie stawek ale nie do takiego stopnia, jak widzą to radni PiS. Ci chcieliby zlikwidowania opłaty na dwa lata ale zdając sobie sprawę z konsekwencji i poniesionych wydatków proponują, by opłata była symboliczna. Zwracają również uwagę na to, że można uniknąć planowanej podwyżki opłat za wywóz śmieci. Tymi obarczeni zostaną mieszkańcy. W gospodarstwie domowym od osoby zapłacić mamy o 40 procent więcej niż dotychczas, a już te obecnie obowiązujące stawki są wyższe niż w innych miastach, na przykład w Toruniu.

Zobacz też: Olimpia Grudziądz wkracza na zwycięską ścieżkę! Druga wygrana z rzędu "Biało-zielonych"!

Radni PiS odnieśli się do planów sprzedaży udziałów Olimpii

Sportowa spółka akcyjna Olimpia Grudziądz może zostać sprzedana. O ile znajdzie się chętny. Radni mają dać zielone światło. Sprzedaż udziałów wyceniono na około 850 tysięcy złotych. Jednak do klubu piłkarskiego w ostatnich latach wpompowano ponad 22 miliony złotych z kasy miasta. A to tylko część publicznych pieniędzy jakie trafiły do klubu. Spory finansowy zastrzyk Olimpia otrzymywała z miejskich spółek. Także w tym roku planowane jest przekazanie miliona złotych. Jeśli nie znajdzie się inwestor, który kupi Olimpię i będzie chciał w nią inwestować, to może być koniec zawodowej piłki w Grudziądzu. Realnym scenariuszem może być likwidacja.

Symboliczne opłaty za deszczówkę i tylko dla przedsiębiorców

Wodociągi w Grudziądzu wyemitowały obligacje I odkupiły od miasta sieć kanalizacji deszczowej za 60 milionów złotych. Najpierw jednak opłaty dotknęły przedsiębiorców, zwłaszcza posiadających wielkopowierzchniowe hale. Mówiło się nawet o tym, że kolejną grupą objętą opłatami będą mieszkańcy. Przedsiębiorcy zaczęli protestować przeciwko wysokim stawkom, a po fakcie interwencję rozpoczęli radni. Zaczęli też chronić interesy mieszkańców. Zapowiedzieli, że nie dopuszczą do wprowadzenia opłat, które spadną na gospodarstwa domowe. Szukali również rozwiązania dla prowadzących działalność gospodarczą. Wypracowano propozycje zakładające obniżenie stawek i przygotowano projekt uchwały, który ma być głosowany na sesji Rady Miejskiej 24 marca. Radni PiS właśnie przedstawili swoją i zdecydowanie najkorzystniejszą propozycję. Opłata ponoszona przez przedsiębiorców ma być symboliczna i obowiązywać do końca 2022 roku. Zaproponowali zaledwie 10 groszy od metra kwadratowego utwardzonej powierzchni. Nieco inna stawka obowiązywać ma dla dróg. Tutaj mówi się o stawce 1,66 zł za metr kwadratowy. Swoją propozycję i analizę przedstawić mają pozostałym radnym oraz władzom miasta. Która wersja będzie głosowana i zyska akceptację, okaże się na wspomnianej sesji.

Propozycje stawek opłat za deszczówkę i śmieci w Grudziądzu według PiS

"Nie" dla podwyżek opłat za wywóz śmieci

Radni PiS nie chcą zgodzić się na proponowaną przez grudziądzki samorząd propozycję wzrostu opłat za wywóz opadów. Wyliczono, że każdą osobę czeka 40 procentowa podwyżka. PiS twierdzi, że nie jest ona konieczna. Popełniono kilka błędów m.in przy ogłaszaniu przetargu. Można było ogłosić konkurs, w którym wyłoniono by operatorów na dłuższy okres, nawet do trzech lub czterech lat. Wtedy stawki powinny być niższe. Ponadto podczas konferencji prasowej wspomniano o dodatkowych wysoko opłacanych stanowiskach w spółce Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia, których wcześniej nie było. Gdyby nie zatrudnianie doradcy, wiceprezesa i dyrektora koszty również mogłyby być niższe. Radni PiS nie przygotowali własnej uchwały w tej sprawie gdyż twierdzą, że obecnie obowiązująca mogłaby funkcjonować dalej. Przypomnijmy, że Ratusz opracował projekt, w którym za osobę podnosi się koszt z 20 złotych do 28 złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl