Piknik Wielkanocny w Centrum Edukacji Ekologicznej w Grudziądz

i

Autor: Damian Pieczonka Palmy wielkanocne przygotowane przez grudziądzan

Piknik wielkanocny w Centrum Edukacji Ekologicznej. Grudziądzanie przygotowali kolorowe palmy

2022-04-10 7:01

Tradycja przygotowywania palm wielkanocnych okazała się wciąż żywa. W Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizowano warsztaty zdobienia najbardziej rozpoznawalnych gałązek w okresie Wielkiego Postu I zbliżającej się Wielkanocy. Zajęcia były częścią pikniku wielkanocnego, w którym udział wzięły tłumy grudziądzan. Szukano także czekoladowych jajek. Zobacz zdjęcia z imprezy!

Zdobiono palmy I szukano jajek. Tłumy grudziądzan wybrały się na wielkanocny piknik. Na tydzień przed świętami, Centrum Edukacji Ekologicznej przygotowało plenerowe warsztaty, quizy I zabawy. Mimo chłodu frekwencja dopisała, a uczestnicy wracali do domów w radosnych nastrojach. Odwiedzający zwiedzali również zagrody ze zwierzętami. I choć Wielkanoc kojarzy się z zającem, to mieszkający tu daniele niezmiennie cieszyły się sporym zainteresowaniem. Jedni krążyli po miejskiej leśniczówce szukając słodkich czekoladowych jajek, inni wzięli się do pracy. Na warsztatach edukacyjnych przygotowywano kolorowe gałązki specjalnie na niedzielę palmową.

Zobacz też: Wystawa “Otwórz oczy I zobacz” w Grudziądzu, przełamie tabu. Poświęcona ubóstwu menstruacyjnemu

Niedziela palmowa

Uroczystości Wielkiego Tygodnia rozpoczyna Niedziela Palmowa. Uroczyste procesje z kolorowymi palmami odbywają się podczas kościelnych nabożeństw, w trakcie których następuje ich poświęcenie. Gałązki na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy przygotowywane są z młodych pędów drzew, krzewów I ziół, udekorowane również bibułką I wstążkami. Witki wierzbowe są symbolem życia I zmartwychwstania. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku ale dekorowano je już znacznie wcześniej. Dawniej wierzono, że chroni domowników przed nieczystymi siłami.

Warsztaty zdobienia palm

Historia, tradycja oraz zwyczaje czy techniki zdobienia gałązek jest wciąż żywa. Choć wielu kupuje gotowce. W Grudziądzu nie brakowało chętnych do tego, aby stworzyć własną palmę wielkanocną. W zajęciach uczestniczyły całe rodziny. Tym samym o zwyczaju dowiadują się kolejne pokolenia. A mimo chłodu, w plenerowej imprezie zorganizowanej na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Nad Torem, udział wzięły tłumy mieszkańców miasta. Kolorowe wiosenne kompozycje z kwiatów I ozdób oplatają patyk. I wszystko zależy od naszej wyobraźni. Popularne są gałązki wierzbowe ale pojawia się także bukszpan, kłosy, krepa, bibuła I wstążki. Ze spalonych palm bierze się popiół wykorzystywany w kościołach do posypywania głów wiernych w środę popielcową.