flis grudziadz

i

Autor: Łukasz Piekarski Muzeum Handlu Wiślanego "Flis" w Grudziądzu

Program wydarzeń

Pierwsze urodziny FLISA w Grudziądzu. W planie warsztaty i pokazy

2023-09-06 9:39

Przed nami pierwsze urodziny Muzeum Handlu Wiślanego FLIS. W programie zaplanowano sporo wydarzeń w samym obiekcie oraz na ulicy Spichrzowej. Wydarzenie połączone zostanie z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Szczegóły na eska.pl.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Grudziądzu będą odbywały się przez dwa - kolejne weekendy. Pierwszy (9 i 10 września) połączony będzie z pierwszymi urodzinami Muzeum Handlu Wiślanego FLIS. Z tej okazji w programie znalazło się sporo wydarzeń, w tym m.in. szereg warsztatów.

Sobota, 9 września

Od godziny 10 do 18 będzie możliwość bezpłatnego zobaczenia wystaw, które znajdują się w grudziądzkim FLISIE. Z kolei od godziny 11:30 ruszy strefa warsztatów edukacyjnych na ulicy Spichrzowej (w razie niepogody we wnętrzach Muzeum Handlu Wiślanego).

  • Stanowisko do mielenie zboża – żarna i młynki do zboża;
  • Tworzenie bukietów z kłosów; Tworzenie drewnianych tratew z patyków;
  • Tworzenie łódek z materiałów odpadkowych;
  • Wstęga Wisły wzdłuż Spichlerza 35 z możliwością przypięcia swojej łódki z materiałów odpadkowych (papierowa wstęga rozciągnięta na stelażu z palet);
  • Mega puzzle – stanowisko z kostkami do układania obrazów z widokami Grudziądza;
  • Strefa odpoczynku – leżaki i snopki słomy;
  • Galeria widoków Grudziądza z rożnych okresów.

O 12 i 14 będzie możliwość zwiedzenia wystaw FLISA w obecności przewodnika. Z kolei o godzinie 16 przewidziano wykład o tematyce wiślanej podejmujący znaczenie Wisły jako ekosystemu wpływającego na człowieka w przeszłości, teraźniejszości oraz o wyzwaniach przyszłości związanych ze zmianami klimatycznymi. Jego autorem będzie Jakub Gołębiowski z Fundacji Wolna Wisła.

Kolejną prelekcję zaplanowano na godzinę 18. Edukatorka Monika Mellerowska opowie o kulturze flisackiej przy zaaranżowanym miejscu flisackiego postoju na Dziedzińcu Muzeum.

Niedziela, 10 września

W niedzielę - podobnie jak w sobotę - w godzinach od 10 do 18 będzie możliwość bezpłatnego zwiedzenia wszystkich wystaw, które aktualne znajdują się we FLISIE. Na 11:30 zaplanowano urodzinowy tort.

O 11:30 ponownie wystartuje strefa warsztatów przed wejściem do obiektu - na ulicy Spichrzowej. Oferta będzie identyczna jak w sobotę. O godzinie 12 i 14 ponownie będzie możliwość zobaczenia muzealnych ekspozycji w obecności przewodnika.

O pierwszych urodzinach FLISA mówi Marta Bolek-Maszewska z grudziądzkiego Muzeum. Posłuchaj:

Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku odbywają się pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Jest ono związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy dziedzictwa niematerialnego. 

Europejskie Dni Dziedzictwa powrócą do Grudziądza także w kolejny weekend (16 i 17 września). O szczegółach poinformujemy niebawem!

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: grudziadz@eska.pl