Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

i

Autor: RSS w Grudziądzu, bieganski.org Do końca marca miasto musi zadecydować czy przekształci szpital w spółkę

Państwo pokryje stratę finansową szpitala? Jest światełko w tunelu [AUDIO]

2020-02-18 14:07

Jest nadzieja na poprawę finansów grudziądzkiej lecznicy. Trybunał Konstytucyjny (w listopadzie ubiegłego roku) orzekł, że samorządy nie mają odpowiednich środków, aby pokrywać straty finansowe szpitali. Rząd ma 18 miesięcy na wdrożenie rozwiązania, które naprawi sytuacje.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski wziął udział w senackiej konferencji dotyczącej konsekwencji orzeczenia TK. Włodarz Grudziądza podkreślał, że przyczyną sytuacji finansowej szpitala jest kumulacja wielu problemów w tym złych rozwiązań systemowych.

Nasze miasto ponosi odpowiedzialność finansową za szpital, który swoim zasięgiem obejmuje około 450 tys. pacjentów z całego regionu. Zaledwie 40% pacjentów, to grudziądzanie. Z powodu trudnej sytuacji szpitala, zostaliśmy wezwani do przyjęcia planu postępowania naprawczego, co dla mieszkańców miasta jest trudne. Nie zgadzam się jako Prezydent, aby mieszkańcy płacili za obsługę medyczną pacjentów z całego regionu. To nie powinno być zadaniem samorządów – mówił prezydent Glamowski

Prezydent Maciej Glamowski o wyroku TK i konferencji w Senacie:

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej z 2016 roku zobligowała samorządy do pokrywania strat szpitali publicznych. Trybunał Konstytucyjny na wniosek Sejmiku Województwa Mazowieckiego zbadał zgodność tego przepisu z konstytucją. W listopadzie 2019 roku zapadł wyrok - samorządy nie mają odpowiednich środków, aby finansować nałożone zadanie .

Do końca marca miasto musi podjąć strategiczne decyzje związane z przyszłością placówki z Rydygiera.