lotniczy Grudziądz

i

Autor: Fundacja Lotniczy Grudziądz Poszukiwane są pamiątki, które uzupełnią ekspozycje muzeum lotnictwa w Grudziądzu

Pamiątki związane z grudziądzkim lotnictwem są na wagę złota. Trwają przygotowania do utworzenia muzeum

2020-07-13 12:09

Fundacja Lotniczy Grudziądz przygotowuje się do utworzenia muzeum grudziądzkiego lotnictwa. Poszukuje zarówno osób jak i pamiątek związanych z jednostką, która stacjonowała w naszym mieście.

Ośrodek Szkolenia Specjalistów Ubezpieczania Lotów, to jednostka szkoleniowa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej PRL i III RP (JW nr 5794). Ośrodek ten powstał w 1960 roku w wyniku przekształcenia I Batalionu Ziemnego Zabezpieczenia Lotów przeniesionego z Modlina, po którym otrzymał numer JW. Jednostka została zakwaterowana w historycznych koszarach na dawnej ul. Obrońców Stalingradu (obecna ul. Chełmińska), gdzie w okresie międzywojennym mieściła się Szkoła Podchorążych Rezerwy Kawalerii. W grudniu 1961 roku gen. bryg. pil. Michał Jakubik wręczył komendantowi Ośrodka sztandar ufundowany przez społeczeństwo Grudziądza. 31 grudnia 1996 roku Ośrodek został rozformowany. Szkolił specjalistów z całej Polski w zakresie ubezpieczania lotów, radionawigacji czy nawigacji elektroświetlnej.

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra

Grudziądz ma ogromne tradycje lotnicze. Tu znajdowała się Wyższa Szkoła Pilotów, która powstała z końcem 1920 roku. Jako lokalizację wybrano Grudziądz, ponieważ istniała tu dobrze zachowana infrastruktura po armii cesarstwa niemieckiego. W latach późniejszych, na bazie tej szkoły, powstała słynna Szkoła Orląt w Dęblinie. Z kolei w Grudziądzu utworzono Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania. Po II Wojnie Światowej Grudziądz stał się jednym z ważniejszych w Polsce ośrodków szkoleniowych wyczynowego pilotażu szybowcowego.

Działalność Fundacji Lotniczy Grudziądz ma na celu pielęgnowanie tradycji grudziądzkiego lotnictwa. W planach Fundacji jest powstanie Muzeum Lotnictwa w Grudziądzu.

Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się