Osocze osób, które przechorowały Covid-19 jest na wagę złota, bo może uratować komuś życie. Stale go w szpitalach brakuje, a potrzeby są ogromne. Blisko 9 tysięcy ozdrowieńców – to liczba osób w Kujawsko-Pomorskiem, które według danych Ministerstwa Zdrowia przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały. Ich osocze może uratować życie kolejnych chorych. Można je oddać w każdej stacji krwiodawstwa również w tej znajdującej przy ulicy Włodka w Grudziądzu.
Zobacz też: Trwa internetowa zbiórka na rzecz zabytkowych grobów w Grudziądzu [AUDIO]
Kto może zostać dawcą osocza?
Dawcą mogą być osoby pełnoletnie do 65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:
- były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz
- uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów minęło 28 dni, a w przypadku osób bezobjawowych minęło 18 dni od zakończenia izolacji
Ozdrowieńcy powinni skontaktować się telefonicznie I czekać na wyznaczony termin. Po badaniu kwalifikacyjnym pobierane jest około pół litra osocza. Trwa to nieco ponad pół godziny.
Ozdrowieńcy powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze. W Grudziądzu pod numerem telefonu (56) 642 34 46.
Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około pół litra osocza.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa nieco ponad pół godziny. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy, proces ten nie osłabia organizmu.
Osocze można oddać trzy razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne w odstępach dwutygodniowych.