opec rury

i

Autor: Nadesłane OPEC zakończył dwie istotne inwestycje

OPEC Grudziądz zakończył dwie duże inwestycje. Modernizacja sieci przyniesie oszczędności [AUDIO]

2020-11-04 11:07

Realizację dwóch dużych inwestycji zakończył grudziądzki OPEC. Warta miliony złotych modernizacja sieci przyniesie oszczędności. Prace były możliwe dzięki wsparciu z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Wartość obu zadań szacowana jest na 75 milionów złotych, z czego większość pokryło dofinansowanie.

Legenda Bieszczadów wspomina Chatkę Puchatka

Grupa OPEC zrealizowała w Grudziądzu dwie duże inwestycje dofinansowane z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Z końcem września spółka OPEC-SYSTEM ukończyła, rozpoczętą w 2018 roku, modernizację systemu ciepłowniczego w ramach zadania „Efektywna dystrybucja ciepła w Grudziądzu”. Inwestycję przeprowadzono w trzech etapach w obrębie osiedli mieszkaniowych:

  • Kopernika
  • Strzemięcin
  • Mniszek

Dzięki wsparciu z Funduszu Spójności zmodernizowano ponad dziesięć kilometrów sieci i przyłączy ciepłowniczych oraz wybudowano 114 indywidualnych węzłów cieplnych. Wartość inwestycji wyniosła ponad 24 miliony złotych, z czego około 72 procent stanowiły środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Zobacz też: Problemy z płatnością bilonem w parkometrach w Grudziądzu. Jaki jest powód? Co mają zrobić kierowcy?

Modernizacja sieci zapobiegnie utracie ciepła. Będą oszczędności

W październiku, również spółka OPEC-SYSTEM, zakończyła kolejną inwestycję związaną z przebudową miejskiego systemu ciepłowniczego. „Energooszczędna dystrybucja ciepła w Grudziądzu” rozpoczęta została w drugiej połowie 2018 roku budową czterech węzłów cieplnych na osiedlu Lotnisko. Rok później na tym osiedlu ruszyły prace przy wymianie osiedlowej sieci i przyłączy ciepłowniczych a w listopadzie 2019 roku rozpoczęły się prace na osiedlu Kawalerii Polskiej. Dzięki realizacji tej inwestycji spółka OPEC-SYSTEM wybudowała 115 indywidualnych węzłów cieplnych oraz zmodernizowała łącznie ponad 14 kilometrów sieci i przyłączy ciepłowniczych. Całkowity koszt projektu wyniósł prawie 51 milionów złotych, z czego ponad 65 procent to udział unijnego dofinansowania.

Sonda
Czy studniówki powinny zostać odwołane?

Systematycznie rozwijająca się infrastruktura ciepłownicza w Grudziądzu, to większe bezpieczeństwo dostaw ciepła, lepsze możliwości przyłączeniowe dla nowych odbiorców oraz poprawa jakości powietrza poprzez niższą emisję pyłów i gazów do atmosfery. Środki na realizację projektów pochodziły z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dzięki zaangażowaniu wykonawców, pomimo trwającej w bieżącym roku pandemii, z zachowaniem pełnych środków bezpieczeństwa prace przebiegały zgodnie z harmonogramem i zostały ukończone przed wyznaczonym terminem.

Marek Jopp z OPEC Grudziądz o zakończonych inwestycjach