olimpia sprzedaz

i

Autor: Łukasz Piekarski W połowie ubiegłego roku biegli wycenili spółkę na 853 tysiące złotych

Olimpia Grudziądz zostanie wystawiona na sprzedaż? Taki plan mają władze miasta! [AUDIO]

2021-03-22 16:16

Spółka Olimpia Grudziądz SA może zostać sprzedana. Miasta nie stać na finansowanie dwóch klubów sportowych. Uchwała o zbyciu wszystkich udziałów w spółce z Piłsudskiego 14 ma być furtką do nowego sposobu inwestowania w sport zawodowy w Grudziądzu - zapewniają władze miasta.

Ponad 25 mln zł grudziądzki samorząd wydał w ciągu ostatnich lat na działalność spółki Olimpia Grudziądz. Teraz prezydent Maciej Glamowski chce ją sprzedać. Miasta nie stać na finansowanie dwóch zawodowych klubów sportowych.

Chcielibyśmy aby ta spółka dalej się rozwijała, ale niekoniecznie z utrzymywanie przez miejski budżet. Chcielibyśmy otworzyć nową ścieżkę i możliwość pozyskiwania sponsorów i głównych inwestorów - tłumaczy prezydent Maciej Glamowski.

ZOBACZ TEŻ - Olimpia Grudziądz wkracza na zwycięską ścieżkę! Druga wygrana z rzędu "Biało-zielonych"!

Przypomnijmy, kluby Olimpia i GKM miejskimi spółkami stały się w 2013 roku. Od tego czasu, co roku z budżetu płyną tam wielomilionowe dotacje.

Z budżetu miasta i spółek komunalnych przepłynęło do tych spółek około 50 milionów złotych. Z tego Olimpia bezpośrednio z budżetu miasta otrzymała kwotę ok 23 milionów złotych, prócz tego była dokapitalizowana z wodociągów kwotą 4,5 miliona złotych - wylicza włodarz miasta.

Tylko w tym roku miasto na wsparcie spółek sportowych miasto przeznaczyło kolejne 3 miliony. Dla porównania na sport dzieci przekazano trzy razy mniej.

W tym przeznaczyliśmy na młodzieżowy sport kwotę miliona złotych. To i tak jest kwota wyższa niż w roku ubiegłym. Z kolei na sport zawodowy wydaliśmy kolejne 3 miliony złotych - dodaje prezydent.

"Sprzedaż nie musi być złym pomysłem"

Z propozycją władz miasta zgadza się prezes klubu i dodaje, że wybór nowego inwestora powinien być przemyślany.

Przy takiej transakcji trzeba być ostrożnym, trzeba rozważyć kto może nabyć takie akcje. Koniecznie trzeba poznać intencje ewentualnego inwestora. Podstawą jest to, żeby nie stracić tego, w co miasto tak wiele już zainwestowało - mówi Tomasz Asensky, prezes Olimpia Grudziądz SA.

Konferencja prasowa o planowanej sprzedaży spółki Olimpia Grudziądz SA. Posłuchaj:

Radni się zastanawiają

Aby sprzedaż udziałów w spółce Olimpia Grudziądz była możliwa, zgodę na nią wydać muszą radni. Zrobią to podczas najbliższej sesji rady miejskiej, 24 marca w środę. Jaką podejmą decyzję?

Jest to na pewno pomysł do rozważenia. Możemy pójść za przykładem takich miast jak Bydgoszcz, Olsztyn, czy chociażby Nowy Sącz. Tam samorządy sprzedały akcje prywatnemu inwestorowi - mówi radny Tomasz Smolarek.

Radni Koalicji Obywatelskiej w przypadku poparcia projektu uchwały, która zezwoli na sprzedaż udziałów w spółce zapowiadają chęć współpracy przy znalezieniu potencjalnego nabywcy grudziądzkiego klubu. Nie wiadomo na jaki krok zdecydują się radni Prawa i Sprawiedliwości. Niemal pewne jest głosowanie "za" w przypadku członków Obywatelskiego Grudziądza.

Przedsmak kluczowego głosowania poznamy z pewnością dzień wcześniej (wtorek, 23 marca). Zapowiedziana na wtedy jest Komisja Sportu, podczas której rozpocznie się debata na temat ewentualnej zgody na sprzedaż udziałów w grudziądzkiej Olimpii.

Mówi Tomasz Smolarek, radny Klubu Koalicja Obywatelska. Posłuchaj:

Ile warta jest spółka Olimpia Grudziądz SA?

Władze miasta poprosiły biegłych o wycenę spółki w czerwcu ubiegłego roku. Według raportu finansowego Olimpia Grudziądz warta była wówczas 853 tysiące złotych. Każdy udział, za który miasto zapłaciło po tysiąc zł - według rzeczoznawców - 30 czerwca 2020 r. warty był tylko 39,95 zł.

Co otrzyma potencjalny nabywca? Przede wszystkim drużynę piłkarską, trochę sprzętu elektronicznego, pełną dokumentację i meble. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Raport z anteny 22.03, godz.10