galeria handlowa

i

Autor: Damian Pieczonka Zakrywanie ust i nosa to nadal obowiązek, który jednak nie wszystkim się podoba

Noszenie maseczek jest wciąż obowiązkowe. W Grudziądzu trwają kontrole w sklepach i komunikacji

2020-09-07 14:37

Zakrywanie ust i nosa to nadal obowiązek, który jednak nie wszystkim się podoba. W Grudziądzu trwają kontrole w autobusach i tramwajach. Komunikaty w pojazdach i na przystankach przypominają o tym obowiązku. Wiele sklepów informuje też o tym swoich klientów. Służby porządkowe sprawdzają, czy pasażerowie zakrywają nos i usta. Wcześniej zaglądali też do sklepów.

Grudziądzcy policjanci systematycznie patrolują miejsca przestrzeni publicznej, gdzie gromadzi się wiele osób i sprawdzają, czy przestrzegane są przepisy sanitarne. Jeśli nie dostosujemy się do obowiązujących ograniczeń możemy zostać ukarani grzywną w wysokości do 500 zł. W minionym tygodniu grudziądzcy policjanci sprawdzali małe osiedlowe sklepy, a także markety i galerie handlowe pod kątem przestrzegania obostrzeń związanych z koronawirusem. Zasady są proste - odległość co najmniej półtora metra od innych klientów, dezynfekcja dłoni i zasłonięte usta oraz nos. Większość mieszkańców stosuje się do obowiązującego przepisu mówiącego o noszeniu maseczek w zamkniętych miejscach publicznych. Niekiedy zdarzają się osoby, które zapominają o tym obowiązku. O tym właśnie przepisie przypominali policjanci z grudziądzkiej komendy podczas patrolowania obiektów handlowych. W większości interwencji kończyło się na upomnieniu.

Osoby, które dopuszczają się łamania prawa, mogą spodziewać się konsekwencji. Stróże prawa mogą nałożyć na osoby popełniające wykroczenia mandat w kwocie do 500 złotych. Istnieje także możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sądu, gdzie wysokość nałożonej grzywny może wynieść nawetdo 5000 złotych. Ponadto o łamaniu obowiązujących przepisów związanych z koronawirusem informowany jest również sanepid. Służby sanitarne niezależnie od wyciągniętych konsekwencji przez stróżów prawa, mają możliwość nałożenia kary w wysokości do 30 tys. złotych.

Pęknięcia na sklepieniach Sukiennic